Podle čeho si vybrat kurz celoživotního vzdělávání? Máme pro vás sedm tipů, jak na to

Už hodiny se probíráte nabídkou kurzů celoživotního vzdělávání a stále nevíte, jaký kurz je pro vás ten pravý? Možná vám s tím pomůžeme! Přečtěte si, co vše je nutné si ujasnit, abyste si vybrali správně.

Foto: archiv FF MU

1. Cíl a motivace

Zamyslete se nad tím, proč se chcete do celoživotního vzdělávání přihlásit. Toužíte rozvíjet své dovednosti, poznávat oblasti a témata, se kterými jste se dosud nesetkali, nebo prostě jen vyplnit volný čas něčím smysluplným? Anebo je to úplně něco jiného? V klidu vše zvažte a ujasněte si to.

2. Zájmy a zkušenosti

Vyberte si kurz, který bude souznít s tím, co vás baví. Rádi cestujete? Pak vás možná zaujme nabídka jazykových kurzů. Chcete dát své práci řád? Možná si vyberete z kurzů zaměřených na efektivitu práce. Studium tématu, které vás opravdu zajímá, bude příjemné a hlavně přínosné.

Zohledněte také své dosavadní znalosti a dovednosti. Jestli vás má kurz posunout dál, musí být dostatečně náročný. Zároveň však nesmíte přestřelit, protože byste nemuseli ostatním účastníkům stačit.

Chcete se na výuku připojovat online nebo dáváte přednost osobní kontaktu? Také to může sehrát důležitou roli při rozhodování, do jakého kurzu se přihlásíte. Foto: archiv FF MU

3. Online či offline

Zvažte, jaký formát vzdělávání vám vyhovuje nejvíce. Chcete se na výuku připojovat z pohodlí svého domova, nebo rádi trávíte čas ve společnosti nových lidí? Anebo dáte přednost kurzům, které kombinují obě formy studia? Záleží jen na vás.

4. Časové možnosti

Rozmyslete si, kolik času jste do celoživotního vzdělávání ochotni a také schopni investovat. Některé kurzy jsou krátkodobé, jiné trvají třeba i několik semestrů. Zjistěte si také dopředu to, jestli je nutná přítomnost na všech lekcích. Možná že kurz s benevolentní docházkou lépe zapadne do vašeho životního stylu.

5. Peníze

Máte omezený rozpočet? Nebo je vám naopak jedno, kolik za kurz zaplatíte? Pečlivě se seznamte s výší účastnického poplatku. Zatímco některé kurzy lektoři nabízejí za symbolickou cenu, jiné jsou finančně náročnější. Zvažte svůj rozpočet a najděte kurz, který je pro vás finančně dostupný.

6. Potvrzení o absolvování

Zdaleka nemusí být pravidlem, že po úspěšném absolvování kurzu obdržíte certifikát. Pokud máte o potvrzení zájem, ujistěte se, že ho lektor dokáže zajistit. Zajímat by vás měla rovněž forma: dostanete tištěný diplom, či digitální certifikát? Masarykova univerzita se například chystá vydávat mikrocertifikáty.

7. Recenze a doporučení

Podívejte se, co o kurzu říkají lidé, kteří ho již absolvovali. Možná vás utvrdí v tom, že jste si vybrali dobře. Anebo vás třeba nasměrují někam, kde se vzděláte mnohem lépe.

Nechcete nic promeškat?

Napište nám svůj e-mail a my vás budeme informovat o aktuální nabídce na Filozofické fakultě MU.

Načítám...

Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.