Podle čeho si vybrat studijní program? Přečtěte si 5 tipů, které vám s tím pomohou

Stále váháte, jaký studijní program je ten pravý? Máme pro vás pět tipů, které vám pomohou správně se rozhodnout.

13. 12. 2023 Uchazeči

1. Neuvažujte v intencích středoškolských předmětů

Typické středoškolské předměty lze u nás často studovat v několika různých podobách, které vás možná nikdy ani nenapadly. Bavily vás hodiny dějepisu? Nutně to neznamená, že se musíte hlásit na historii. Mnohem zajímavější může být zaměřit se na nějakou její konkrétní oblast nebo příbuzný obor. Fascinují vás zaniklé civilizace? Pak vás možná osloví archeologie, klasická archeologie (zaměřující se na starověké oblasti) nebo dějiny starověku. Chcete porozumět starým dokumentům? Pusťte se do studia archivnictví či pomocných věd historických. A nebo vás zajímá sběratelství a práce s muzejními exponáty? Přihlaste se na etnologii či muzeologii.

2. Nebojte se jít proti davu

Zvolíte-li méně obvyklý studijní program, získáte větší šanci vyniknout a uspět. Zkuste najít oblast, která odpovídá vašim vášním a touhám, i když to znamená odchýlit se od hlavního proudu. Zajímá vás člověk, jeho nitro a společnost, ve které žije? Určitě se nemusíte hlásit pouze na psychologii, kde počet přihlášených zpravidla výrazně převyšuje počet přijatých. Místo toho vás může oslovit například sociální pedagogika a poradenství či filozofie. Podobné je to s anglistikou: pokud vás láká studium jazyka, zkuste zvážit nějaký méně obvyklý, třeba i mrtvý. Vždyť anglicky umí na obstojné úrovni kdekdo, ale kolik lidí umí japonsky nebo starořecky?

3. Zvažte sdružené studium

Chtěli byste studovat dva obory současně? Vhodným řešením může být sdružené studium – jeden obor bude váš hlavní, budete v něm studovat více předmětů a psát z něho bakalářskou práci, a druhý bude vedlejší, kterému se budete věnovat o něco méně. Celkově bude takové studium o něco náročnější, ale opět díky němu můžete získat na trhu práce konkurenční výhodu, zvláště pokud si zvolíte netradiční kombinaci oborů. Až bude někdo nutně shánět informatika, který ovládá sanskrt, lepšího kandidáta než vás nenajde.

4. Podívejte se na web a sociální sítě pracovišť

Nahlédněte do každodenního života studujících skrze konkrétní katedry, které vámi zvažované studijní programy vyučují. Zjistíte tak, jaká témata jsou pro danou katedru či ústav důležitá, jaké aktivity tam mimo studium probíhají a jaká na ní celkově panuje atmosféra. I to je totiž během studia velice důležité.

5. Správně si podejte přihlášku

Pokud se rozhodnete pro sdružené studium, nezapomeňte si správně nastavit priority studijních plánů v e-přihlášce: zjednodušeně řečeno, nikdy nesázejte vše na jednu kartu a vždy si pro jistotu na nižší prefenci dejte hlavní obor sdruženého studia i v jednooborovém plánu. Podrobněji se o prioritách v e-přihlášce dočtete zde.

Nechcete nic důležitého promeškat?

Napište nám svůj e-mail a my vás budeme newsletterem informovat o důležitých akcích a termínech.

Načítám...

Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.