Pro zrod střední Evropy nebylo rozhodující násilí, ale volba
Prestižní nakladatelství The Rowman & Littlefield vydalo čtyřsetstránkový svazek Martina Wihody z Filozofické fakulty Masarykovy...
Hliněnou sošku berana objevili na Znojemsku odborníci z Ústavu archeologie a muzeologie FF MU. Figurka pocházející z období neolitu zřejmě sloužila k rituálním aktivitám, které byly spjaté s plodností. Podle archeologů tomu nasvědčují záměrně odlomené rohy, končetiny a deformovaná varlata. „Vzhledem k tomu, že živá zvířata měla v tehdejší společnosti vysokou hodnotu, záměrné zničení plastiky mohlo symbolizovat usmrcení berana v rámci vykonávání rituálu,” uvedl vedoucí výzkumu Peter Tóth.
Nález byl objeven v průběhu odkryvu obydlí v Těšeticích-Kyjovicích, nacházel se v blízké stavební jámě, kterou nositelé kultury s lineární keramikou využívali k těžbě hlíny na stavbu domu. Druhové určení zvířátka provedla archeozooložka Miriam Nývltová Fišáková z Fyziologického ústavu LF MU.
Lidé často modelovali z hlíny zvířata, která žila v jejich bezprostřední blízkosti a se kterými běžně přicházeli do styku. „Kromě posvátného účelu mohla figurka sloužit také na každodenní použití, např. jako dětská hračka,“ doplnil Tóth. Terénní výzkum podle něj nadále pokračuje, hypotézy se tak budou dále zpřesňovat.
Archeologický výzkum v Těšeticích-Kyjovicích na Znojemsku realizuje Ústav archeologie a muzeologie FF MU ve spolupráci s výzkumným týmem 8068 TEMPS z Nanterre ve Francii. Studenti prvního ročníku oboru Archeologie na místě tradičně absolvují svou první povinnou terénní praxi. V letošním roce se výzkumu navíc účastní také studenti z univerzity v Cardiffu.
Prestižní nakladatelství The Rowman & Littlefield vydalo čtyřsetstránkový svazek Martina Wihody z Filozofické fakulty Masarykovy...
Na vylepšené verzi jazykového korektoru spolupracuje vědecký tým z Filozofické fakulty MU a Fakulty informatiky MU.