Filozofická fakulta adoptovala sovu z brněnské zoo
Podpoří chov a ochranu ohroženého puštíka bělavého.
Čítárnu Filozofické fakulty Masarykovy univerzity zaplnilo pět desítek černobílých fotografií Petra Veselého. Vernisáž výstavy významného brněnského autora, který příští rok oslaví sedmdesátiny, zahájil básník Zdeněk Wolf, večerní program pak doplnila projekce snímků a vzpomínky Petra Veselého na fotografované autory. Výstavu si zájemci mohou prohlédnout do konce listopadu.
Svým objektivem Petr Veselý zachytil například Víta Slívu, Pavla Švandu, Petra Hrušku, Jiřího Kuběnu či Ivana Wernische. „Teprve z odstupu, při prohlížení záběrů, jsem si postupně uvědomoval některé prvky, které záběry z různých míst spojují. Nejrůznější atributy, charakteristická gesta rukou, držení těla, výraz tváře soustředěné na obsah slova, na bytí slovem, na bytí teď,“ řekl.
Malíř, pedagog a básník Petr Veselý pochází z brněnského Jundrova a je autorem dvou básnických sbírek: Jundrov a Kovadlina. Výtvarné umění a poezie se u něj doplňují. „Není to záměrné, ale jsou verše či básně, které mají stejné téma jako nějaká kresba nebo obraz. Neznám odpověď na to, co bývá první. Někdy báseň předchází a verš otevře oči pro něco, co jsem neviděl. Někdy maluji obraz a zrodí se pojmenování. Zjistím, že je to vlastně verš, který by bylo možné dál rozvíjet,“ uvedl Veselý.
„Fotografie neodkazuje jen k tomu, co již bylo, ale co je opakovaně teď.“
Petr Veselý
brněnský výtvarník
Většinou fotografuje nejen básníky, ale také prostředí, které je pro Veselého určující obsahem, osvětlením či kompozicí. Pracuje s různým měřítkem postav a věcí, s jejich umístěním ve formátu, se vzájemnými vztahy. A nakolik je podle Veselého každá fotografie pohledem do minulosti nebo přítomnosti? „Náš mentální i fyzický kontakt s ní se děje právě teď. Rudolf Hrušínský v postavě ve Spalovači mrtvol říká o fotografii, že je věčnou konzervou právě přítomného času. Jinými slovy snad fotografie neodkazuje jen k tomu, co již bylo, ale co je opakovaně teď. Nejsou tak dokumentem, spíše jsou z času vytrženy, jsou jeho relikvií,“ přiblížil svůj autorský přístup Veselý.
Petr Veselý je považován za jednu z výrazných osobností české malby posledních pěti desetiletí. „Jeho východiska jsou v pravém slova smyslu eklektická – zatímco přesvědčení o umění jako svébytné hodnotě lze považovat za bytostně modernistické, schopnost redukovat smyslový svět na znak, vyjmout jej z jeho původního prostředí a adaptovat pro účely díla, za ryze postmoderní,“ uvedla historička umění Barbora Kundračíková.
3. listopadu, 17:00
Barbora Kundračíková: Nohy, uši, židličky Petra Veselého
Historička umění a absolventka FF MU přiblíží tvorbu brněnského výtvarníka, který často cituje a odkazuje k básníkům, malířům, jejich dílům, věcem i částem těl. Proč? A jak? Kde končí imaginace v jednom médiu a začíná se rozvíjet v jiném? Na to vše se ve svém výkladu zeptá Barbora Kundračíková z Univerzity Palackého v Olomouci.
16. listopadu, 18:00
Zbyněk Fišer: O vybraných básnících, jejich díle, poetice a významu
Zbyněk Fišer z Ústavu české literatury FF MU zve na přednášku o vybraných básnících, jejich díle, poetice a významu. Osobnosti budou výběrem z palety portrétovaných, pravděpodobně zazní i ukázky z poetické tvorby Petra Veselého.
Podpoří chov a ochranu ohroženého puštíka bělavého.
Součástí ceremonie bylo vyhlášení výsledků ankety, v níž členové fakultní komunity vybírali sovu, kterou fakulta adoptuje...