Program podpory výzkumu

Grantová agentura Masarykovy univerzity - Program podpory výzkumu

Alžběta Dvořáková GAMU

O programu

Program podpory výzkumu je zaměřen na posílení kvality a prestiže výzkumné práce na MU, zvýšení úspěšnosti univerzity při získávání mezinárodních prestižních grantů a stimulaci mezioborového inovativního výzkumu s vysokou přidanou hodnotou. Hlavním výběrovým kritériem je výzkumná excelence navrhovatele a kvalita předkládaného návrhu.

HORIZONS - Podpora přípravy mezinárodních projektů

Podpora je určena na náklady spojen s přípravou projektů mezinárodních poskytovatel (např. programy Evropské komise), které budou podány do 12 měsíců od udělení podpory. Prostředky mohou být využity na uhrazení cestovních a organizačních nákladů (setkání konsorcia, proofreading, konzultace).

Kritéria:

• grantový návrh musí být předkládán mezinárodní grantové agentuře
  • grantový návrh musí být zaměřen na výzkum
  • navrhovatel/spolunavrhovatel musí být pracovník MU a MU musí být do projektu zapojena jako (spolu)navrhovatelská instituce
  • v případě konsorcionálního projektu musí být v žádosti uvedeni spolunavrhovatelé a termín uzávěrky výzvy
  • projekt musí mít jasně formulované cíle, strategii řešení a diseminační plán výsledků
  • projekt musí mít stanovený předběžný rozpočet
INTERDISCIPLINARY - Mezioborové výzkumné projekty

Cíl:

• Iniciovat mezioborovou spolupráci na nových tématech;
  • vytvořit předběžné výsledky s cílem ověřit proveditelnost ambiciózních mezioborových projektů;
  • připravit „groundwork" pro žádosti o externí granty (ERC Synergy atp.).

Kritéria:

• Mezioborovost - spolupráce výzkumníků, kteří spadají min. do dvou domén ze tří možných (Physical Sciences and Computer Science, Life Sciences, Social Sciences and Humanities)

• Vyhlášení: září - říjen
  • Hodnocení: listopad - únor
  • Vyhlášní výsledků: únor
  • Realizace: od března
  • Průběžná zpráva: do konce 13. měsíce od zahájení řešení
  • Závěrečná zpráva: do 3 měsíců po ukončení projektu
MASH - MUNI Award in Science and Humanities

Cíl:

• Oživit prostředí na MU prostřednictvím zaměstnání osobností s transformativním potenciálem.
  • Ukotvit na MU špičkové vědecké týmy.

Kritéria:

• držitel ERC nebo seniorní vědec fáze R4, vědec se zavedenou pověstí založenou na excelentci výzkumu ve svém oboru.
  • Realizuje svůj výzkum samosatně, má předpoklady pro vedení a realizaci projektů kolaborativního výzkumu ve spolupráci s dalšími kolegy.
  • Publikuje příspěvky jako hlavní autor, organizuje workshopy nebo konference.
  • Má inovativní přístup k výzkumu.
  • Je odhodlán profesionálně rozvíjet svou vlastní kariéru.
  • Vystupuje jako mentor pro juniorní vědce.

• Vyhlášení: listopad - únor
  • Hodnocení: březen - červen
  • Vyhlášení výsledků: červen
  • Závěrečná zpráva: v průběhu třetího roku
MASH JUNIOR - MUNI Award in Science and Humanities JUNIOR

Cíl:

• vytvořit podmínky pro včasné dosažení autonomie ve výzkumu u mimořádně perspektivních výzkumných pracovníků krátce po Ph.D.
  • akcelerace kariérního postupu talentovaných vědců; usnadnění přípravy prestižních grantů, posílení "brain circulation".

Kritéria:

• Oprávněným žadatelem je juniorní vědec/vědkyně, který/á získala titul PhD ne dříve než 8 let před uzávěrkou této výzvy se zohledněním "career breaks".
  • Pracovně právní vztah žadatele k MU nepřesáhl 12 z posledních 36 měsíců (se zohledněním "career breaks") ke dni uzávěrky výzvy.

• Soutěžní lhůta: 1. 9. 2021 – 10. 12. 2021
  • Hodnoticí lhůta: 11. 12. 2021 – 30. 4. 2022
  • Realizace projektů: v návaznosti na Rozhodnutí (délka projektu 3 roky)
CAREER RESTART - Podpora začlenění vědeckých pracovníků po přerušení kariéry do výzkumných týmů na MU

Cíl:

• vytvořit podmínky pro začlenění vědeckých pracovnic a pracovníků po přerušení kariéry, například v důsledku rodičovské dovolené, do výzkumných týmů na Masarykově univerzitě.

Kritéria:

• Vědecký pracovník jehož posledním zaměstnavatelem před přerušením kariéry byla MU a kumulativní úvazek na MU byl minimálně 0,5 FTE (PhD studium je ekvivalent 0,6 FTE);
  • Vědecký pracovník u kterého došlo k přerušení kariéry, například z důvodu rodičovské dovolené;
  • Vědecký pracovník, který prokáže dokončené Ph.D. studium;
  • Vědecký pracovník, který je autorem (prvním, korespondenčním, nebo jinak významným - podle oborových specifik) alespoň jedné vědecké publikace indexované v časopise spadajícím do prvního kvartilu oboru podle impakt faktoru ve Web of Science nebo srovnatelného vědeckého výkonu v oborech, jejichž doménou není publikování indexované ve Web of Science.

• Soutěžní lhůta: září/říjen
  • Hodnoticí lhůta: říjen/listopad
  • Realizace projektů: dva roky
MUNI SCIENTIST - Cena za vynikající výsledky výzkumu

• Ocenění špičkových výsledků výzkumu
  • posílení motivace špičkových pracovníků
  • šíření dobrého jména MU ve vědecké komunitě a na veřejnosti

Nominace jsou interní a koordinuje je Odbor výzkumu RMU. Na jednotlivých HS mají nominace v kompetenci proděkani VaV. Ročně se předpokládá ocenění cca 20 - 30 vědců.

Harmonogram soutěže

Přesný harmonogram na daný rok bude vždy zveřejněn v aktualitách k programu.

Termín podání žádostí:

• HORIZONS - v průběhu celého roku