Obecná jazykověda

"Jazykem k mysli, myslí k jazyku."

Představení studijního programu

Studium vede k poznání a pochopení vnitřní struktury a fungování jazyka obecně a jazyků konkrétních. Student se seznámí s moderními i tradičními lingvistickými metodami a jejich aplikacemi.

Studium probíhá buď v rámci nespecializovaného doktorského studia Obecná jazykověda, nebo se specializací Experimentální a aplikovaná lingvistika. Specializace Experimentální a aplikovaná lingvistika je zaměřena na prohloubení znalostí a dovedností v oblasti využití experimentálních metod a metod aplikujících formální přístupy k přirozenému jazyku (je organizována hlavními akademickými pracovišti s lingvistickým zaměřením: Ústavem českého jazyka, Ústavem jazykovědy a baltistiky, Katedrou anglistiky a amerikanistiky, Ústavem románských jazyků a literatur, Ústavem germanistiky, nordistiky a nederlandistiky). Ve specializaci je větší důraz kladen na formální a datově-orientované zpracování lingvistických dat z přirozeného jazyka (především zpracování sémanticky i dialektově variantních dat, jejich statistické modelování, případně využití korpusové lingvistiky pro tvorbu datových generalizací, atd.). Důraz je kladem na teoretické základy i na praxi (například otázky spojené s etickými aspekty provádění výzkumu v lingvistice). V této specializaci student získá širší vhled do formalizovaného a přírodovědně orientovaného popisu přirozeného jazyka.

Cílem studia doktorského navazujícího oboru obecné lingvistiky je rozšířit poznatky, principy a metodologické postupy které student nabyl buď studiem magisterského oboru obecná lingvistika, nebo jiného filologického oboru. Je tedy určen těm, kteří cítí potřebu své znalosti prohloubit a rozšířit., zejména s ohledem na budoucí vědeckou kariéru, ale i pro jakoukoliv další kariéru, vyžadující pochopení fungování jazyka a s ním spjatého myšlení.

Student studuje podle individuálního studijního plánu, vytvořeného školitelem a zaměřeného na konkrétní metodologický rozvoj a lingvistickou analýzu, studium je výlučně jednooborové.

Typ studia doktorský
Forma prezenční, kombinovaná
Oborová rada a oborové komise

Praxe

Součástí studia je jednak publikační činnost (v rozsahu daném individuálním studijním plánem) a výuka nejméně jednoho semestrálního kursu.

Absolventi oboru jsou připraveni pro akademickou kariéru na filologických oborech českých a světových univerzit i akademií věd. Během doktorského studia musí publikovat několik článků a zúčastnit se běžných evropských i českých konferencí. Jsou tedy prakticky připraveni i k tomu, aby zpracovali větší množství informací, a pak je přesvědčivě dokázali prezentovat na mezinárodních fórech. Dále během doktorského studia musí odučit jisté minimální množství kurzů, takže jsou připraveni i po stránce pedagogické.

Termín podání přihlášek: 1. únor – 30. duben 2019.

Termín dodání podkladů pro přijímací řízení: do 17. května 2019.

Podklady pro přijímací řízení:

• podepsaný životopis;
  • soupis publikační činnosti;
  • projekt disertační práce.
  • Podklady pro přijímací řízení je třeba dodat v tištěné formě (nikoli e-mailem) na Studijní oddělení FF MU - přijímací řízení a to poštou (Arna Nováka 1, Brno) nebo osobně.

Přijímací zkouška má formu ústní rozpravy nad projektem disertační práce.

Hranice úspěšnosti: 80 bodů (max. počet bodů 100).

Odkaz na Ústav jazykovědy a baltistiky.

Obecné informace k průběhu přijímacího řízení do doktorských programů na FF MU naleznete zde. Dokumenty k aktuálnímu přijímacímu řízení jsou vedeny v Materiálech pro uchazeče.

Upozornění: Doklad o absolvování magisterského studia (úředně ověřenou kopii diplomu, u vzdělání získaného v zahraničí také tzv. nostrifikaci) předloží přijatí uchazeči u zápisu do studia. U přijímacích zkoušek se doklad o absolvování magisterského studia nevyžaduje.

Zpráva o výsledku přijímacího řízení

Možnosti studia a předměty

Jednooborové studium

Jedná se o studium, ve kterém má student předem definovaný seznam povinných předmětů, jež si doplní z nabídky povinně volitelných předmětů. Ve výběru předmětů má student větší volnost než například u jednooborového studia se specializací.

Jednooborové studium se specializací

Studium obsahuje společnou část předmětů pro daný studijní program a část předmětů pro specializaci, který dále umožňují prohloubit znalosti v konkrétní oblasti. Studijní program může nabízet více specializací, student si vybírá jednu z nich.

Školitelé

Chcete vědět víc?

Váháte?
Máte otázku?