Teorie vyprávění

Doktorské studium v prezenční nebo kombinované formě.

Program je možné studovat pouze jednooborově.

Podat přihlášku

Přijímací řízení do doktorských programů - akad.rok 2024/2025 (zahájení: podzim 2024)
Termín podání přihlášky do půlnoci 30. 4. 2024.

Co se naučíte

Studijní program Teorie vyprávění reaguje na nejsoučasnější trendy moderního zkoumání v oblasti teorie literatury, sémiotiky či intermediálních studií. Zaměřuje se na ty teoretické koncepty, které souvisejí s klíčovým pojmem narativu a narativity a které používají tyto pojmy a od nich odvozené nástroje a strategie ke zkoumání nejrůznějších narativních struktur a jejich transformací.

„Za vším je příběh.“

Odborná a vědecká orientace vyučujících zahrnuje nejrůznější oblasti naratologických zkoumání, jmenovitě literaturu, komiks, film, drama a divadlo, klasickou a postklasickou naratologii, a to v synchronním i diachronním pohledu.

Pracovníci podílející se na výuce oboru spolupracují hojně s domácími i zahraničními univerzitami (univerzity v Londýně, Stockholmu) a s českými odbornými institucemi (AV ČR). Posluchači vyšších ročníků doktorského studia se podílejí na výuce podle své specializace, a získávají tak základní kompetence vysokoškolského pedagoga.

Praxe

Povinnou součástí studia je zahraniční stáž, realizovaná na prestižním zahraničním pracovišti, během níž absolvent obohatí své portfolio teoretických i praktických nástrojů a dovedností.

Chcete vědět víc?

Absolvent programu je odborníkem minimálně v jedné oblasti naratologických zkoumání a jejich aplikace, disciplinární přesah je žádoucí a bude podporován. Teoretická a metodologická výbava, tedy zevrubná znalost jednotlivých systémových přístupů, jejich souvislostí a rozdílností, i praktické analýzy konkrétních uměleckých absolventa vybavují schopností efektivně analyzovat aspekty vyprávění v intermediálních a interkulturních souvislostech.

Termín podání přihlášek: 1. leden – 30. duben

Termín dodání podkladů pro přijímací řízení: do 15. května

Podklady pro přijímací řízení:

• podepsaný životopis;
  • soupis publikační činnosti;
  • strukturovaný projekt disertační práce včetně bibliografie.
  • Podklady k přijímacímu řízení vložte do e-přihlášky (rubrika "Dokumenty") do 15. 5. Žádáme uchazeče a uchazečky, aby ve všech přiložených podkladech měli uvedené své celé jméno a číslo přihlášky.

Doporučení: Doporučujeme uchazečům kontaktovat potenciálního školitele již před podáním přihlášky za účelem konzultace výzkumného zaměření a jeho možného vedení (je možný i externí školitel).

Přijímací zkouška má formu ústní rozpravy nad projektem disertační práce.

Upozornění: Doklad o absolvování magisterského studia (úředně ověřenou kopii diplomu, u vzdělání získaného v zahraničí také tzv. nostrifikaci) předloží přijatí uchazeči u zápisu do studia. U přijímacích zkoušek se doklad o absolvování magisterského studia nevyžaduje.

Kritéria hodnocení

Uchazeči mohou získat max. 100 bodů. Minimální počet bodů pro prospěch u přijímací zkoušky je 75. Kandidáti jsou hodnoceni v těchto oblastech:

• projekt disertační práce (max. 60 bodů);
  • metodologie (max. 30 bodů);
  • bibliografie a motivace (max. 10 bodů).

1. 1. – 30. 4. 2024

Termín pro podání přihlášek

Podat přihlášku

Typ studia doktorský
Forma prezenční ano
kombinovaná ano
distanční ne
Možnosti studia jednooborově ano
jednooborově se specializací ne
v kombinaci s jiným programem ne
Oborová rada a oborové komise

Váháte? Máte otázku? Pošlete nám e-mail na

Zajímá vás obsah a podmínky studia programu Teorie vyprávění? Zeptejte se přímo konzultanta programu:

prof. PhDr. Bohumil Fořt, Ph.D.

Konzultant programu