Románské literatury

Kultura je druhá přirozenost.

Termín podání přihlášky do půlnoci 30. 11. 2019

Představení studijního programu

Program Románské literatury má kromě zaměření na problematiku jednotlivých románských literatur (frankofonních, hispanofonních, lusofonních a literatury italské a katalánské) také specializaci Intermediální a mezikulturní komunikace, která otevírá cestu k problematice překladatelské, interartiální a komparatistické.

Cílem doktorského studia Románských literatur je připravit kvalifikovaného a kompetentního badatele v oblasti literární metodologie a historie. Absolvent se naučí metodologii vědecké práce a nabytou účinnost osvojené metodologie prokáže v předmětu své badatelské specializace.

Typ studia doktorský
Forma prezenční, kombinovaná
Oborová rada a oborové komise

Praxe

Praxe není přímou součástí studijního plánu, avšak může být vítaným doplňkem studia. Týká se to zejména praxe v redakcích nakladatelství, knihovnách, překladatelských centrech, veřejných a soukromých institucích, veřejných i soukromých podnicích.

Absolvent oboru je připraven se zapojit do výzkumné činnosti a do profesí vyžadujících schopnost vysoce odborné literárněvědné reflexe, zejména v univerzitním a akademickém prostředí, ve výzkumných ústavech, a to i na mezinárodní úrovni.

Termín podání přihlášek: 1. srpna – 30. listopadu 2019.

Termín dodání podkladů pro přijímací řízení: do 13. prosince 2019.

Podklady pro přijímací řízení:

• podepsaný životopis;
  • soupis publikační činnosti;
  • projekt disertační práce.
  • Podklady pro přijímací řízení je třeba dodat v tištěné formě (nikoli e-mailem) na Studijní oddělení FF MU - přijímací řízení a to poštou (Arna Nováka 1, Brno) nebo osobně.

Přijímací zkouška má formu ústní rozpravy.

Hranice úspěšnosti: 70 bodů (max. počet bodů 100). Kandidát je hodnocen v částech: projekt disertační práce – max. 50 bodů, odborná připravenost – max. 25 bodů, motivace – max. 25 bodů).

Odkaz na Ústav románských jazyků a literatury.

Obecné informace k průběhu přijímacího řízení do doktorských programů na FF MU naleznete zde. Dokumenty k aktuálnímu přijímacímu řízení jsou vedeny v Materiálech pro uchazeče.

Upozornění: Doklad o absolvování magisterského studia (úředně ověřenou kopii diplomu, u vzdělání získaného v zahraničí také tzv. nostrifikaci) předloží přijatí uchazeči u zápisu do studia. U přijímacích zkoušek se doklad o absolvování magisterského studia nevyžaduje.

Možnosti studia a předměty

Jednooborové studium

Jedná se o studium, ve kterém má student předem definovaný seznam povinných předmětů, jež si doplní z nabídky povinně volitelných předmětů. Ve výběru předmětů má student větší volnost než například u jednooborového studia se specializací.

Jednooborové studium se specializací

Studium obsahuje společnou část předmětů pro daný studijní program a část předmětů pro specializaci, který dále umožňují prohloubit znalosti v konkrétní oblasti. Studijní program může nabízet více specializací, student si vybírá jednu z nich.

Školitelé

Součástí přihlášky je jméno předpokládaného školitele. Školitele si vyhledejte podle profilového zaměření ze seznamu školitelů a konzultujte s ním jeho potenciální školitelství a návrh projektu.

Chcete vědět víc?

Součástí přijímacího řízení je diskuse o projektu disertační práce. Uchazeč/ka projekt vypracuje písemně a přiloží jej k přihlášce ke studiu. Projekt bude obsahovat tyto části: téma, nástin traktované problematiky a uvažovaných metodologických opor, uvažovanou primární a sekundární literaturu.

Podejte přihlášku

Termín podání přihlášky do půlnoci 30. 11. 2019

Váháte?
Máte otázku?

Nechte si poradit v diskusním fóru Masarykovy univerzity

Diskusní fórum MUNI

Nebo nám pošlete e-mail

prof. PhDr. Petr Kyloušek, CSc.

Konzultant programu