Románské literatury

Kultura je druhá přirozenost.

Přijímací řízení do doktorských programů - akad.rok 2019/2020 (zahájení: jaro 2020)
Termín podání přihlášky do půlnoci 30. 11. 2019

Představení studijního programu

Program Románské literatury má kromě zaměření na problematiku jednotlivých románských literatur (frankofonních, hispanofonních, lusofonních a literatury italské a katalánské) také specializaci Intermediální a mezikulturní komunikace, která otevírá cestu k problematice překladatelské, interartiální a komparatistické.

Cílem doktorského studia Románských literatur je připravit kvalifikovaného a kompetentního badatele v oblasti literární metodologie a historie. Absolvent se naučí metodologii vědecké práce a nabytou účinnost osvojené metodologie prokáže v předmětu své badatelské specializace.

Typ studia doktorský
Forma prezenční, kombinovaná
Oborová rada a oborové komise

Praxe

Praxe není přímou součástí studijního plánu, avšak může být vítaným doplňkem studia. Týká se to zejména praxe v redakcích nakladatelství, knihovnách, překladatelských centrech, veřejných a soukromých institucích, veřejných i soukromých podnicích.

Absolvent oboru je připraven se zapojit do výzkumné činnosti a do profesí vyžadujících schopnost vysoce odborné literárněvědné reflexe, zejména v univerzitním a akademickém prostředí, ve výzkumných ústavech, a to i na mezinárodní úrovni.

Termín podání přihlášek: 1. srpna – 30. listopadu 2019.
Termín dodání podkladů pro přijímací řízení: do 13. prosince 2019.

Podklady pro přijímací řízení:

• podepsaný životopis;
  • soupis publikační činnosti;
  • projekt disertační práce.
  • Podklady pro přijímací řízení je třeba dodat v tištěné formě (nikoli e-mailem) na Studijní oddělení FF MU - přijímací řízení a to poštou (Arna Nováka 1, Brno) nebo osobně.

Přijímací zkouška má formu ústní rozpravy.

Hranice úspěšnosti: 70 bodů (max. počet bodů 100). Kandidát je hodnocen v částech: projekt disertační práce – max. 50 bodů, odborná připravenost – max. 25 bodů, motivace – max. 25 bodů).

Odkaz na Ústav románských jazyků a literatury.

Obecné informace k průběhu přijímacího řízení do doktorských programů na FF MU naleznete zde. Dokumenty k aktuálnímu přijímacímu řízení jsou vedeny v Materiálech pro uchazeče.

Upozornění: Doklad o absolvování magisterského studia (úředně ověřenou kopii diplomu, u vzdělání získaného v zahraničí také tzv. nostrifikaci) předloží přijatí uchazeči u zápisu do studia. U přijímacích zkoušek se doklad o absolvování magisterského studia nevyžaduje.

Doporučená literatura

Možnosti studia a předměty

Jednooborové studium

Jednooborové studium se specializací

V rámci jednooborového studia má student možnost prohloubit si vědomosti v konkrétním zaměření daného studijního programu, specializaci si vybírá jednu. Název specializace pak bude uveden i na vysokoškolském diplomu.

Školitelé

Součástí přihlášky je jméno předpokládaného školitele. Školitele si vyhledejte podle profilového zaměření ze seznamu školitelů a konzultujte s ním jeho potenciální školitelství a návrh projektu.

Chcete vědět víc?

Součástí přijímacího řízení je diskuse o projektu disertační práce. Uchazeč/ka projekt vypracuje písemně a přiloží jej k přihlášce ke studiu. Projekt bude obsahovat tyto části: téma, nástin traktované problematiky a uvažovaných metodologických opor, uvažovanou primární a sekundární literaturu.

Podejte přihlášku

Termín podání přihlášky do půlnoci 30. 11. 2019

Váháte?
Máte otázku?

Nechte si poradit v diskusním fóru Masarykovy univerzity

Diskusní fórum MUNI

Nebo nám pošlete e-mail

prof. PhDr. Petr Kyloušek, CSc.

Konzultant programu