Anglická jazykověda

Přijímací řízení do doktorských programů - akad.rok 2019/2020 (zahájení: jaro 2020)
Termín podání přihlášky do půlnoci 30. 11. 2019

Představení studijního programu

Doktorské studium oboru Anglická jazykověda rozvíjí znalosti studentů v lingvistických disciplinách a připravuje studenty na samostatnou výzkumnou činnost zejména v oborech pragmatika, sociolingvistika, stylistika, funkční syntax, fonologie a translatologie. Student získá přehled o metodách jazykovědného výzkumu, které pak aplikuje při zpracování disertační práce.

Základní modul tohoto programu, zaměřený převážně na oblast tradiční teoretické lingvistiky, je obohacen o dvě specializace: 1. Překladatelství angličtiny a češtiny a 2. Experimentální a aplikovaná lingvistika. Obě specializace nabízejí studentům hlubší zaměření na specifické otázky v oblasti translatologie a v oblasti experimentálního a aplikovaného výzkumu jazyka, zejména výzkumu v oblasti korpusové lingvistiky, akvizice jazyka a eye-trackingu.

Typ studia doktorský
Forma prezenční, kombinovaná
Oborová rada a oborové komise

Praxe

V programu není praxe vyžadována, kromě praxe, kterou studenti získávají při participaci na odborné činnosti katedry.

Absolventi doktorského oboru Anglická jazykověda najdou uplatnění na pozicích humanitního zaměření, které vyžadují schopnost samostatného kritického myšlení a prezentace širokého okruhu jazykovědných a společenských témat. Uplatňují se jako pracovníci výzkumných organizací, vysokoškolští pedagogové, redaktoři, překladatelé i vedoucí pracovníci humanitně orientovaných společností.

Termín podání přihlášek: 1. srpna – 30. listopadu 2019.

Termín dodání podkladů pro přijímací řízení: do 13. prosince 2019.

Podklady pro přijímací řízení:

• podepsaný životopis;
  • soupis publikační činnosti;
  • projekt disertační práce ve 3 výtiscích (v anglickém jazyce, rozsah 5 stran včetně bibliografie, s uvedením literatury a materiálu, který chce uchazeč zkoumat);

Podklady pro přijímací řízení je třeba dodat elektronicky na Katedru anglistiky a amerikanistiky (hanzalek@phil.muni.cz) a také v tištěné formě (nikoli e-mailem) na Studijní oddělení FF MU - přijímací řízení a to poštou (Arna Nováka 1, Brno) nebo osobně.

Požadavky k přijímací zkoušce: Uchazeč si k ústní zkoušce nastuduje Pražskou školu jazykovědnou (1 kniha dle vlastního výběru) a měl by prokázat základní vědomosti z obecné a teoretické lingvistiky. Přijímací zkouška má formu ústní rozpravy nad projektem disertační práce. Uchazeč k přijímací zkoušce přinese svou diplomovou práci (s posudky) k nahlédnutí.

Hranice úspěšnosti: 70 bodů (max. počet bodů 100). Kandidát je hodnocen v částech: projekt disertační práce – max. 50 bodů, odborná připravenost – max. 25 bodů, motivace – max. 25 bodů).

Odkaz na Katedru anglistiky a amerikanistiky.

Obecné informace k průběhu přijímacího řízení do doktorských programů na FF MU naleznete zde. Dokumenty k aktuálnímu přijímacímu řízení jsou vedeny v Materiálech pro uchazeče.

Upozornění: Doklad o absolvování magisterského studia (úředně ověřenou kopii diplomu, u vzdělání získaného v zahraničí také tzv. nostrifikaci) předloží přijatí uchazeči u zápisu do studia. U přijímacích zkoušek se doklad o absolvování magisterského studia nevyžaduje.

Možnosti studia a předměty

Jednooborové studium

Jednooborové studium se specializací

Studium obsahuje společnou část předmětů pro daný studijní program a část předmětů pro specializaci, který dále umožňují prohloubit znalosti v konkrétní oblasti. Studijní program může nabízet více specializací, student si vybírá jednu z nich.

Školitelé

Součástí přihlášky je jméno předpokládaného školitele. Školitele si vyhledejte podle profilového zaměření ze seznamu školitelů a konzultujte s ním jeho potenciální školitelství a návrh projektu.

Podejte přihlášku

Termín podání přihlášky do půlnoci 30. 11. 2019

Váháte?
Máte otázku?