Literatury v angličtině

Termín podání přihlášky do půlnoci 30. 11. 2019

Představení studijního programu

Obor Literatury v angličtině poskytuje výuku v tradičních oblastech literárních studií, nabízí celou škálu aktuálních metodologických přístupů ke zkoumání literárních děl a seznamuje posluchače s relevantními kulturními kontexty na jejichž pozadí tato díla vznikla. Studenti si zvolí jedno ze čtyř základních zaměření – britská a irská literatura, severoamerická literatura, australská a novozélandská literatura, ostatní anglofonní literatury, anebo se mohou věnovat komparativnímu studiu dvou nebo více těchto oblastí. Zvolené přístupy mohou být národnostní/etnické, genderové, queer, postkoloniální, regionální aj. Program je navržen tak, aby studentům umožnil rozvíjet jejich literárněvědné zaměření a současně také získat rozhled a zkušenosti v akademické praxi.

Mezi hlavní cíle studia patří získání pevných znalostí a metodologických základů pro literárněvědnou práci, podrobné seznámení se současným stavem výzkumu a výuky v rámci zvoleného okruhu v českém i mezinárodním kontextu, získání osobní profesní zkušenosti zahrnující širokou škálu akademického působení.

Program je nabízen se specializací Intermediální a mezikulturní komunikace, která nabízí studentům hlubší metodologické vybavení ke zkoumání literárních děl v mezikulturních a interdisciplinárních kontextech.

Typ studia doktorský
Forma prezenční, kombinovaná
Oborová rada a oborové komise

Praxe

V programu není praxe vyžadována, kromě praxe, kterou studenti získávají při participaci na odborné činnosti katedry.

Důsledné zohledňování nejnovějšího vývoje v oboru nabízí uplatnitelnost studia literatur v angličtině nejen pro budoucí literární vědce, ale poskytne také průpravu pro případné uplatnění v oblasti diplomacie a žurnalistiky a médií a pro působení v národních, mezinárodních a nevládních organizacích.

Termín podání přihlášek: 1. srpna – 30. listopadu 2019.

Termín dodání podkladů pro přijímací řízení: do 13. prosince 2019.

Podklady pro přijímací řízení:

• podepsaný životopis;
  • soupis publikační činnosti;
  • projekt disertační práce;
  • magisterská práce;
  • motivační dopis (2-5 stránek, dvojité řádkovaní), který by měl zahrnout uchazečovu motivaci stát se studentem doktorského studia, také jeho předchozí studijní zkušenosti a jeho ambice během i po skončení studia doktorského programu, tj. z jakého důvodu chce tento program studovat, jakým způsobem chce dosažených znalostí i akademického titulu použít v budoucnu atd.;
  • doporučující dopis (na předepsaném formuláři.)

Podklady pro přijímací řízení je třeba dodat v tištěné formě (nikoli e-mailem) na Studijní oddělení FF MU - přijímací řízení a to poštou (Arna Nováka 1, Brno) nebo osobně.

Přijímací zkouška má formu ústní rozpravy.

Hranice úspěšnosti: 70 bodů (max. počet bodů 100). Kandidát je hodnocen v částech: projekt disertační práce – max. 50 bodů, odborná připravenost – max. 25 bodů, motivace – max. 25 bodů).

Odkaz na Katedru anglistiky a amerikanistiky.

Obecné informace k průběhu přijímacího řízení do doktorských programů na FF MU naleznete zde. Dokumenty k aktuálnímu přijímacímu řízení jsou vedeny v  Materiálech pro uchazeče.

Možnosti studia a předměty

Jednooborové studium

Jedná se o studium, ve kterém má student předem definovaný seznam povinných předmětů, jež si doplní z nabídky povinně volitelných předmětů. Ve výběru předmětů má student větší volnost než například u jednooborového studia se specializací.

Jednooborové studium se specializací

Studium obsahuje společnou část předmětů pro daný studijní program a část předmětů pro specializaci, který dále umožňují prohloubit znalosti v konkrétní oblasti. Studijní program může nabízet více specializací, student si vybírá jednu z nich.

Školitelé

Součástí přihlášky je jméno předpokládaného školitele. Školitele si vyhledejte podle profilového zaměření ze seznamu školitelů a konzultujte s ním jeho potenciální školitelství a návrh projektu.

Podejte přihlášku

Termín podání přihlášky do půlnoci 30. 11. 2019

Váháte?
Máte otázku?