Literatury v angličtině

Doktorské studium v prezenční nebo kombinované formě.

Program je možné studovat pouze jednooborově.

Podat přihlášku

Přijímací řízení do doktorských programů - akad.rok 2025/2026 (zahájení: podzim 2025)
Termín podání přihlášky do půlnoci 30. 4. 2025.

Co se naučíte

Obor Literatury v angličtině poskytuje výuku v tradičních oblastech literárních studií, nabízí celou škálu aktuálních metodologických přístupů ke zkoumání literárních děl a seznamuje posluchače s relevantními kulturními kontexty na jejichž pozadí tato díla vznikla. Studenti si zvolí jedno ze čtyř základních zaměření – britská a irská literatura, severoamerická literatura, australská a novozélandská literatura, ostatní anglofonní literatury, anebo se mohou věnovat komparativnímu studiu dvou nebo více těchto oblastí. Zvolené přístupy mohou být národnostní/etnické, genderové, queer, postkoloniální, regionální aj. Program je navržen tak, aby studentům umožnil rozvíjet jejich literárněvědné zaměření a současně také získat rozhled a zkušenosti v akademické praxi.

Mezi hlavní cíle studia patří získání pevných znalostí a metodologických základů pro literárněvědnou práci, podrobné seznámení se současným stavem výzkumu a výuky v rámci zvoleného okruhu v českém i mezinárodním kontextu, získání osobní profesní zkušenosti zahrnující širokou škálu akademického působení.

Program je nabízen se specializací Intermediální a mezikulturní komunikace, která nabízí studentům hlubší metodologické vybavení ke zkoumání literárních děl v mezikulturních a interdisciplinárních kontextech.

Praxe

V programu není praxe vyžadována, kromě praxe, kterou studenti získávají při participaci na odborné činnosti katedry.

Uplatnění absolventů

Důsledné zohledňování nejnovějšího vývoje v oboru nabízí uplatnitelnost studia literatur v angličtině nejen pro budoucí literární vědce, ale poskytne také průpravu pro případné uplatnění v oblasti diplomacie a žurnalistiky a médií a pro působení v národních, mezinárodních a nevládních organizacích.

Podmínky přijetí

Dvoukolové přijímací řízení

Přijímací řízení do doktorských studijních programů na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity je dvoukolové. V prvním kole jsou posuzovány předem dodané podklady. Druhé kolo má podobu ústního pohovoru. Do druhého kola jsou pozváni jen ti uchazeči, kteří uspějí v prvním kole.

Termín podání přihlášek (1. kolo): 1. leden – 30. duben

Termín dodání podkladů pro přijímací řízení: do 15. května

Podklady pro přijímací řízení:

  • podepsaný životopis;
  • soupis publikační činnosti;
  • projekt disertační práce (odpovídající aktuálně nabízeným oblastem výzkumu či témat disertační práce);
  • magisterská práce;
  • motivační dopis (2-5 stránek, dvojité řádkovaní), který by měl zahrnout uchazečovu motivaci stát se studentem doktorského studia, také jeho předchozí studijní zkušenosti a jeho ambice během i po skončení studia doktorského programu, tj. z jakého důvodu chce tento program studovat, jakým způsobem chce dosažených znalostí i akademického titulu použít v budoucnu atd.;
  • doporučující dopis (na předepsaném formuláři).
  • Podklady k přijímacímu řízení vložte do e-přihlášky (rubrika "Dokumenty") do 15. 5. Žádáme uchazeče a uchazečky, aby ve všech přiložených podkladech měli uvedené své celé jméno a číslo přihlášky.

    Doporučení: Doporučujeme uchazečům kontaktovat potenciálního školitele již před podáním přihlášky za účelem konzultace výzkumného zaměření a jeho možného vedení (je možný i externí školitel).

    Přijímací zkouška má ve 2. kole formu ústní rozpravy nad projektem disertační práce.

    Upozornění: Doklad o absolvování magisterského studia (úředně ověřenou kopii diplomu, u vzdělání získaného v zahraničí také tzv. nostrifikaci) předloží přijatí uchazeči u zápisu do studia. U přijímacích zkoušek se doklad o absolvování magisterského studia nevyžaduje.

Kritéria hodnocení

1. kolo: hranice úspěšnosti 35 bodů (max. počet bodů 60). Pokud uchazeč získá 35 – 60 bodů, navrhuje komise postup uchazeče do 2. kola k ústnímu pohovoru. Pokud uchazeč získá méně než 35 bodů, komise navrhuje nepřijetí uchazeče.

2. kolo: hranice úspěšnosti: 60 bodů (max. počet bodů 100). Pokud uchazeč získá 60 – 100 bodů, navrhuje komise přijetí uchazeče ke studiu. Pokud uchazeč získá méně než 60 bodů, komise navrhuje nepřijetí.

Termíny

1. 1. – 30. 4. 2025

Termín pro podání přihlášek

Podat přihlášku

Informace o studiu

Zajišťuje Filozofická fakulta
Typ studia doktorský
Forma prezenční ano
kombinovaná ano
distanční ne
Možnosti studia jednooborově ano
jednooborově se specializací ne
v kombinaci s jiným programem ne
Doba studia 4 roky
Vyučovací jazyk čeština
Oborová rada a oborové komise

Váháte? Máte otázku? Pošlete nám e-mail na prijimaci.rizeni@phil.muni.cz

Zajímá vás obsah a podmínky studia programu Literatury v angličtině? Zeptejte se přímo konzultanta programu:

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.