Zahraniční pobyty pro doktorské studující na FF MU
V rámci doktorského vzdělávání je zásadní, aby studenti získávali nezávislé mezinárodní zkušenosti tak, aby se po absolvování studia postupně stávali samostatnými vědeckými pracovníky. Zahraniční pobyt je důležitou aktivitou v rámci doktorského studia, která rozvíjí jak studenta, tak i univerzitu a fakultu.
Součástí studijních povinností v doktorském studijním programu je absolvování části studia na zahraniční instituci v délce nejméně jednoho měsíce nebo účast na mezinárodním tvůrčím projektu s výsledky publikovanými nebo prezentovanými v zahraničí nebo jiná forma přímé účasti studenta na mezinárodní spolupráci. Tato povinnost vychází z nařízení vlády č. 274/2016 Sb. o standardech pro akreditace ve vysokém školství (Část II., Hlava II., písm. H., odst. I., bod 3.).
Doktorand volí mezi čtyřmi typy výjezdů:
- studijním pobytem – klíčovou součástí pobytu je zápis kurzů na hostitelské fakultě
- výzkumným pobytem – doktorand pracuje na své závěrečné práci, a to např. v knihovně či archivu, případně univezritě, kurzy si v zahraničí v rámci výzkumného pobytu nezapisuje
- praktickou stáží (pracovním pobytem)
- letní školou
Pro aktuální možnosti zahraničních pobytů doporučujeme doktorandům sledovat aktuální nabídku studijních pobytů, stáží a stipendií.
Studijní pobyty
Doktorským studentům je umožněno vyjet na studijní pobyt např. přes program Erasmus+ Evropa, CEEPUS, Freemovers. Je také možno vyjet přes partnerské univerzity, čerpat Visegrádské stipendium nebo Fulbrightovo stipendium.
Detailní podmínky výjezdů k jednotlivým programům najdete na webu Centra zahraniční spolupráce MU.
Výzkumné pobyty a konference
Naše fakulta nabízí možnost financování výzkumného pobytu prostřednictvím Stipendijního programu na podporu mezinárodní mobility studentů doktorských studijních programů. Přihláška se odevzdává přes úřadovnu v ISu. Před podáním žádosti je nutné zaevidování pobytu v IS MU a vložení všemi schváleného Learning Agreementu k pobytu.
Od akademického roku 2023/2024 jsou nabízené na FF krátkodobé stáže pro doktorandy v rámci programu Erasmus+. Více informací k tomuto programu naleznete zde. Termín přihlášek vyhlašuje CZS. Sběr přihlášek probíhá přes ISOIS.
Dále je možné vyjet na výzkumný pobyt prostřednictvím programu CEEPUS. Zde najdete informace o přihlášce a přes jaké sítě je možné u nás na fakultě vyjet. Za účelem bádání lze vyjet i prostřednictvím programu DAAD, Visegrádského stipendia, mezifakultních či mezivládních dohod. Využít můžete i programu Freemovers , Fulbrightova stipendia, Masaryk Distinguished Chair v Izraeli či Utrecht Network Young Researchers Grant.
Pokud vyjíždí studenti na konference, mohou využít financování prostřednictvím opatřením č. 4/2021 - Stipendijní program na podporu účasti studentů doktorských studijních programů na zahraničních konferencích.
Pracovní pobyty
Na doktorský pracovní pobyt (praktickou stáž) můžete vyjet jako Freemover nebo např. přes program Erasmus+.
Podmínky praktických stáží přes jednotlivé programy najdete na webu Centra zahraniční spolupráce MU.
Letní školy
Doktorští studenti mají možnost výjezdů na letní školy přes partnerské univerzity MU, letní školy organizované DAAD, financované AKTIONem nebo např. prostřednictvím mezivládních dohod.
Podmínky výjezdů k jednotlivým programům najdete na webu Centra zahraniční spolupráce MU.
Doktorandi mohou vyjet na letní školu také přes Stipendijní program na podporu mezinárodní mobility studentů doktorských studijních programů (více viz roletka Výzkumné pobyty a konference).
-
Naplánujte si období výjezdu
Nejlépe již na začátku svého doktorského studia doporučujeme podívat se na možnosti výjezdů, podmínky programů a zejména termíny přihlášek, abyste si mohli výjezd naplánovat v souladu s podáním přihlášky do relevantního programu.
-
Zkonzultujte záměr výjezdu
Společně s vedoucím své práce zkonzultujte místo, náplň a cíl vašeho pobytu. O svém záměru informujte také oborového koordinátora/pověřenou osobu, která vám bude schvalovat Learning Agreement.
-
Projděte výběrovým řízením vybraného programu
Doktorandi na FF MU volí pro svůj výzkumný pobyt nejčastěji programy jako Podpora mezinárodní mobility studentů doktorských studijních programů, Freemover, Speciální grant pro krátkodobé mobility nebo finanční zdroje mimo MU.
Více informací k výzkumných programům najdete na této stránce ↑ v roletce Výzkumné pobyty a konference.
-
Zaveďte si svůj pobyt do ISu
Vyplňte evidenci pobytu v ISu a k němu vložte pdf vašeho vyplněného a schváleného Learning Agrementu. Jedete-li na pracovní pobyt, vyplňujete Training Agreement.
-
Vyplňte si Learning Agreement
Learning Agreement vyplňujete elektronicky prostřednictvím ISOIS MU. Pokud jedete přes Erasmus, zakládáte si LA pro Erasmus, pokud jedete přes jiný program, zakládáte si LA pro jiné programy. Dále je důležité vědět, zda je program administrován na fakultě Zahraničním oddělením, jako např. CEEPUS, AKTION, Opatření č.1/22 (v tomto případě vyberte jako fakultního koordinátora Šárku Hakalisto) nebo na CZS MU (Freemover, Spec. grant pro krátkodobé mobility).
Pokud jedete na výzkumný pobyt a plánujete pracovat např. v knihovně, archivu nebo budete konzultovat se supervizorem na zahraniční univerzitě, do textové kolonky kurzu v rozhraní LA popište velmi stručně váš pobyt (zahrňte termín, místo, cíl výjezdu, příp. s kým jedete konzultovat vaše téma).
Po potvrzení z vaší strany, jde automaticky notifikace pověřené osobě na katedře (home coordinator), po schválení dále vybrané osobě za Zahr. odd. FF MU/CZS MU (záleží, kde je program administrován, tj. faculty coordinator) a jako poslední jde notifikace kontaktní osobě, kterou jste uvedli za hostitelskou univerzitu.
-
Zažádejte si o stipendium
Jakmile máte pobyt zavedený v ISu a u něj vložený potvrzený Learning Agreement, můžete si zažádat o stipendium. U programu Podpora mezinárodní mobility studentů doktorských studijních programů - žádáte elektronicky prostřednictvím IS MU, konkrétní kroky najdete v relevantním opatření (kontaktní osoba Mgr. Jiří Žoudlík), přihlášky se podávají v průběhu celého roku. K žádosti o toto stipendium je nutné vložit již připravenou kalkulaci. U programu Freemover nebo Speciálního grantu pro krátkodobé mobility - žádáte na CZS MU (kontaktní osoba Mgr. Zita Hrabovská).
-
Po návratu proces uzavřete
Na konci pobytu si nezapomeňte na hostitelské univerzitě vyžádat podepsání Potvrzení o absolvovaném pobytu, tj. Confirmation of Study Period (vzor naleznete na webu Centra zahraniční spolupráce v sekci dokumenty). V případě, že absolvujete v zahraniční kurzy, dokládáte také Transcript of records. Pokud jedete na pracovní pobyt, dokládáte Confirmation of Placement Period. V případě výzkumného pobytu v knihovně či archivu, lze Confirmation of Study Period nahradit volně formulovaným potvrzením z dané instituce (obsahuje informaci ohledně místa, času pobytu i náplň pobytu a potvrzuje jej supervizor na hostitelské instituci). Dokumenty si vložte k zaevidovanému pobytu do ISu a zažádejte si o uznání.
Do světa
Centrum zahraniční spolupráce
Interaktivní mapa
Často kladené dotazy:
Kdy je potřeba evidovat zahraniční výjezd
Doporučujeme evidovat všechny mobility bez ohledu na délku pobytu. Evidují se nejen konference, letní školy a jiné krátkodobé i dlouhodobé studijní výjezdy do zahraničí. Evidují se také mobility v online podobě (virtuální mobility).
Chcete nás navštívit? Máte dotazy? Kontaktujte nás!
Šárka Hakalisto, M.A.
Arna Nováka 1
602 00 Brno
telefon: | 549 49 4178 |
---|---|
e‑mail: |