„Naše fakulta ukrývá mnoho pokladů, inspirativních lidí, kteří druhé dokáží skutečně obohatit. Chtěli bychom proto pravidelně vytvářet příležitost k vzájemnému setkávání,“ vysvětlila hlavní cíl Fakultní inspiratoře děkanka Radová. Věří, že na FF MU vzniká nová tradice. „Setkání se budou konat každý druhý pátek v měsíci dopoledne a ne příliš formálním způsobem představí badatele ze všech oblastí vzdělávání, o které na fakultě pečujeme,“ doplnila.
První zhruba hodinové setkání proběhne již 10. března od 9:00 hodin v zasedací místností děkanátu a otevře ho Pavel Caha z Ústavu českého jazyka FF MU, který představí práci brněnských nanosyntaktiků. „Naším cílem je zjistit, jaké jsou základní stavební kameny jazyka a jak se kombinují,“ přiblížil Caha.
Za atomy jazyka
Pavel Caha
Výsledky současného syntaktického bádání vedou k závěru, že základní stavební kameny jazyků jsou mnohem menší než jakékoliv přímo pozorovatelné jednotky konkrétních jazyků (slova nebo morfémy). Jsou jimi abstraktní jazykové významy, které jsou sdílené různými jazyky. Na základě těchto poznatků se snažíme zkonstruovat model jednoho společného lidského jazyka, „jazyka myšlení,“ přičemž jednotlivé konkrétní jazyky se od sebe odlišují jen tím, jak tento společný vnitřní jazyk odrážejí (externalizují).