První audit genderové rovnosti proběhl na FF MU v roce 2021. Masarykova univerzita poté vytvořila na základě poznatků z auditu svých fakult a součástí Plán genderové rovnosti MU na léta 2022–2024. Byla realizována řada opatření na podporu genderové rovnosti na úrovni univerzity i fakulty, se kterými jste byli průběžně seznamováni. Příkladem je otevření dětské skupiny a zavedení příspěvku na školkovné, vytvoření metodiky pro řešení případů sexuálního obtěžování, realizace dotazníku na téma překážek v akademické kariéře a realizace vzdělávacích akcí nejen pro vedoucí a mnoho dalších.
Aktuálně je v přípravě vydání aktualizace Plánu genderové rovnosti MU, a to na léta 2025–2028. I tentokrát se celouniverzitní plán opírá o výsledky a doporučení auditů z jejích fakult a součástí. S odstupem tří let od prvního auditu tedy proběhl v pořadí druhý fakultní audit genderové rovnosti. Tentokrát jsme měli navíc možnost srovnání situace před třemi lety a nyní. Pomocí stejné metodiky jsme opět zkoumali stav a tvořili doporučení v osmi oblastech:
- organizační kultura,
- kombinace práce a rodinného života,
- nábor a výběr,
- funkční postup,
- vyrovnané zastoupení žen a mužů ve vedoucích pozicích,
- opatření proti sexuálnímu obtěžování a dalším formám genderově podmíněného násilí,
- zahrnutí genderové dimenze do výzkumu a inovací,
- studium a studentská populace.
Během auditu proběhla kvantitativní a kvalitativní analýza stavu rovných příležitostí a pracovních podmínek na FF MU. Byla realizována analýza vnitřních předpisů, dokumentů a procesů, dále obsahová analýza propagačních materiálů, re-analýza výsledků dotazníkového šetření „Akademická kariéra a zastoupení žen v rozhodovacích funkcích na FF MU 2022“ a „Dotazníkového šetření k implementaci HRS4R FF MU 2023“. Byla sesbírána a vyhodnocena dostupná statistická data v oblasti počtu mužů a žen na rozdílném stupni studia, na různých pozicích a funkcích, v oblasti odměňování, kariérního postupu, flexibilní formy práce atd.
Důležité vstupy pro audit jsme kromě jiného získali také ze skupinových a individuálních rozhovorů nejen se zaměstnanci a zaměstnankyněmi, ale i se studujícími naší fakulty. Všem, kteří se rozhovorů účastnili*y, moc děkujeme!
Výsledky jsme shrnuli do závěrečné zprávy a postoupili rektorátu univerzity jako podklad pro nový Plán genderové rovnosti na léta 2025–2028. Zpráva obsahuje také návrhy doporučení, jejichž případná realizace bude posouzena i v porovnání s doporučeními dalších fakult a součástí univerzity. Zaměstnanci a zaměstnankyně mohou nahlédnout závěrečnou zprávu za FF MU zde.