Finanční podporu z Operačního programu Jan Amos Komenský (OP JAK) získal projekt filozofické fakulty Celý život s jazykem: povaha a ontogeneze jazykové komunikace (LangInLife). „Tento výzkum se zaměřuje na jazyk jedince, který je pro každého člověka nezastupitelným prostředkem komunikace s okolím. Zkoumá, jak si jazyk osvojujeme v dětství, jak funguje u dospělého a jakým výzvám člověk čelí v důsledku stárnutí. Výzkum založený na kombinaci lingvistiky, psychologie a neurověd umožní adekvátně a účinně reagovat na globální výzvy současné společnosti spojené s jazykem,“ upřesnil vedoucí projektu Pavel Caha s tím, že do jazykovědného výzkumu se na filozofické fakultě zapojí celkem šest filologických pracovišť: Katedra anglistiky a amerikanistiky, Ústav českého jazyka, Ústav jazykovědy a baltistiky, Ústav germanistiky a nederlandistiky, Ústav klasických studií a Ústav románských jazyků a literatur.
Národní institut SYRI uspěl s projektem Výzkum periferií pro posílení odolnosti české společnosti, který vede Klára Šeďová z Ústavu pedagogických věd FF MU. Filozofická fakulta se rovněž zapojila do projektu Zprostředkovaná společnost (MEDIS:ON). K jeho úspěchu přispěl Tomáš Lintner z Ústavu pedagogických věd FF MU, a to v pozici vedoucího výzkumného záměru.
Masarykova univerzita se tak stala nejúspěšnější vysokou školou ve výzvě OP JAK zaměřené na společenské a humanitní vědy. Se svými projekty v ní totiž spolu s filozofickou fakultou a SYRI uspěly i ekonomicko-správní fakulta a fakulta sociálních studií. Hodnoticí komise programu doporučila k financování 13 projektů z celkem 38, MU pak uspěla se čtyřmi z celkem pěti podaných projektů.
Výzkumné záměry Filozofické fakulty MU ocenila také Grantová agentura České republiky (GA ČR). Tato státní instituce finančně podporuje výzkumy napříč vědními obory.
V kategorii standardních projektů podpoří GA ČR na Filozofické fakultě MU počínaje rokem 2025 následující tříleté projekty:
V kategorii pětiletých projektů EXPRO bude od roku 2025 podpora směřovat ke dvěma projektům FF MU: