Zajímá mě krása a hodnota umění, říká student FF MU

Co je to umění? V čem spočívá jeho krása a hodnota? A jak ho lze interpretovat? Nejen takovými otázkami se zabývá student Estetiky a kulturních studií na FF MU Robert Spurný. „Estetika není jen filozofování o kráse, je to filozofie umění, které analyzuji,“ vysvětluje náplň studia, ke kterému ho dovedla vášeň pro hudbu a kulturu obecně. V rozhovoru mj. představuje estetiku jako vědní obor či filozofa a teoretika umění Tomáše Kulka, jemuž věnoval svou bakalářskou práci.

21. 2. 2022 Kamila Jablonická Studujte u nás

Foto: archiv RMU

Co si lidé představí, když jim řeknete, že studujete estetiku?

Pod estetikou si lidé často představují něco, co souvisí s krásou. Většinou jim vysvětluji, že to není jen filozofování o kráse, ale že je to filozofie umění, které analyzujeme.

Co je tedy přesněji náplní vašeho studia?

Věnujeme se všeobecné filozofické nebo umělecké teorii a možnostem, jak díla interpretovat a jak je lépe pochopit. Filozofií se zabýváme opravdu hodně. Navíc málokdo v historii se zabýval čistě estetikou, většinou to byli filozofové, kteří psali i díla o kráse a o umění. Tím pádem musíme znát i filozofické myšlenkové směry. To nám pak umožňuje používat různé přístupy k umění a k základním otázkám – co je to umění, v čem spočívá jeho hodnota nebo co je to krása. Pak se také zabýváme otázkami konkrétnějšími: co dílo znamená, jaké existují způsoby interpretace, jaké může mít významy a tak dál. Je to široký obor. Záleží samozřejmě na tom, co vás zajímá. Mě zajímá hudba, takže se v rámci studia nejvíce zaměřuji na ni.

„Na Semináři estetiky mě zaujala možnost zkoumat umění, líbilo se mi to.“

Robert Spurný
nadšený student estetiky

Co vás přivedlo ke studiu estetiky?

Byla to právě hudba, jsem hudebník. Dával jsem si přihlášku na Ústav hudební vědy, ale chtěl jsem k tomu připojit ještě něco a na stránkách FF MU jsem našel Seminář estetiky. Pročetl jsem si, o čem to je, a zaujala mě možnost zkoumat umění. Líbilo se mi, že to není jen o tom, co, kdo, kdy a jaké dílo vytvořil, ale spíš proč. To byla otázka, která mě vždy zajímala. Zapsal jsem si tedy dvouoobor hudební věda a estetika. Nakonec jsem ale dal přednost estetice a dnes v jejím studiu pokračuju v magisterském studiu.

Čím vás upoutal filozof a teoretik umění Tomáš Kulka, jehož dílo jste analyzoval ve své bakalářské práci?

Zaujala mě kontroverzní témata, kterými se Tomáš Kulka zabývá: umění a kýč a umění a falzum – témata, která zajímají i mnoho lidí mimo obor. Jeho díla jsou navíc velmi přístupná, organizovaná a systematická, rád jsem se k nim vracel. Čím víc jsem se o to zajímal, tím víc mi byly jeho teorie bližší. Opět to souvisí s otázkou hodnoty umění.

Plánujete na téma navázat také v diplomové práci?

Zůstanu v oboru analytické estetiky, ale chci se víc zaměřit na hudbu. Moje práce bude navazovat na myšlenky filozofa a estetika Petera Kivyho, který se věnuje otázce autenticity v hudbě a možnostem dobrého a ideálního provedení díla.

Bakalářskou práci jste psal v češtině, ale vaší mateřštinou je slovenština. Bylo to náročné?

Na psaní v češtině jsem se připravoval dlouhodobě, už během seminářů jsem vše psal česky. Nebyl to pro mě problém, protože tu žiju. V češtině navíc byla také literatura. Spolužáci a kamarádi mi pomohli s kontrolou. Problémy jsem měl jen s čárkami a jazykovými obraty. Vypadá to, že česky budu psát i diplomku.

Robert se netají svým kladným vztahem ke kultuře. V minulosti už pracoval třeba jako lektor nebo kurátor umělecké galerie. „Člověk pracující v kultuře se často věnuje spoustě věcí najednou, zvykl jsem si na to a vlastně mi to vyhovuje," říká. Foto: archiv RMU

propagačním spotu MU se objevujete se saxofonem. Opravdu na něj hrajete?

Tehdy jsem držel saxofon v ruce poprvé. Tvůrcům videa připadal výstižný, protože se z velké části zabývám jazzem a příbuznými žánry. Jen místo saxofonu hraju na kytaru.

Kde hrajete?

Se skupinou v Bratislavě, vystupovali jsme i jako duo se zpěvačkou. Kromě toho se věnuji vlastní produkci: doma nahrávám krátké hudební klipy, které dávám na streamingové platformy, jako Soundcloud, a nebo na Instagram.

Kam byste rád směřoval po absolvování studia?

Mám široké spektrum zájmů a lákala by mě jakákoli práce v kultuře. V rámci školy jsem si vyzkoušel činnost kurátora umělecké galerie, teď pracuju externě v Moravské galerii jako lektor v Pražákově paláci, kde jsou expozice moderního umění. V poslední době provádím často děti z prvního stupně, pro které máme připravené programy seznamující je s galerií. Jinak tomu ale nechávám volný průběh. V kultuře to tak často je: člověk většinou dělá deset věcí naráz – buď proto, že ho to baví, ale často také proto, aby se finančně zabezpečil. Už jsem si na to zvyknul a zjišťuju, že mi to vlastně docela vyhovuje.

Bez popisku

Bc. Robert Spurný dokončuje magisterské studium na Semináři estetiky. Je členem oborové programové rady, v níž se věnuje  komunikaci mezi vyučujícími a svými spolužáky. V současnosti působí také jako externí lektor v Moravské galerii v Brně a ve volném čase se věnuje hraní na kytaru.

Chcete vědět víc?

Facebook Instagram Soundcloud


Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.