(...pokračování: VII/XI)

Poláci ve Francii

Cyprian Norwid zemřel 23. května 1883 v Ústavu svatého Kazimíra v pařížském předměstí Ivry, což byl v podstatě klášterní chudobinec, v němž básník dožíval už od roku 1877. Původně byl pochován na místním hřbitově v Ivry a když vypršela pětiletá lhůta, byl Norwid spolu s ostatky dalších vsypán do společného hrobu na polském hřbitově v Montmorency. Na básníkově náhrobku je vytesáno dvojverší z jeho poémy Promethidion:

Bo piękno na to jest, by zachwycało
do pracy – praca, by się zmartwychwstało.

Ale krása je na to, aby podněcovala
k práci – a práce, aby došlo k zmrtvýchvstání.

V Paříži bydlel Norwid na četných místech, roku 1849 v rue de Verneuil 46, roku 1850 v rue Bonaparte 9.

Stanisław Wyspiański

Vztah učitele a žáka je téměř vždycky problematický. U vyhraněných a talentovaných žáků se tento vztah obvykle proměňuje, vede k osamostatnění a k hledání vlastních cest. Tak tomu bylo i u Stanisława Wyspiańského, jenž byl žákem a pomocníkem Jana Matejky, malíře velkých historických pláten. Jeho historismus byl Wyspiańskému blízký, současně však usiloval o jiné způsoby ztvárnění, proto proti Matejkově vůli zažádal o stipendijní cestu do Francie, jež se nakonec uskutečnila. Navíc poměrně krátce za sebou došlo k realizaci čtyř cest, a všechny vedly do moderní Paříže. Došlo k nim v první polovině devadesátých let 19. století, první se uskutečnila roku 1890, poslední pak v březnu až srpnu 1894.

První Wyspiańského cesta byla sedmiměsíční a vedla přes Vídeň, severní Itálii a Švýcarsko do Paříže; na zpáteční cestě navštívil jednadvacetiletý malíř Chartres, Rouen, Amiens, Remeš, Štrasburk (jenž tehdy patřil Německu), Mnichov, Prahu a Drážďany. V Paříži, Remeši a dalších francouzských městech obdivoval gotické katedrály, jejichž spanilost zachycoval ve svých skicářích. V Mnichově a Drážďanech navštěvoval Wagnerovy opery, jež jej fascinovaly spojením poezie, hudby a malířství. Pod Wagnerovým vlivem začal tehdy psát operní libreta, z nichž se zachoval pouze biblický Daniel.

Wyspiańského pobyt v Praze byl poměrně krátký, mladý výtvarník se tehdy dozvěděl o vypsání konkurzu na nástěnné dekorace pro pražské Rudolfinum. Wyspiański spolu se svým kolegou Józefem Mehofferem se tohoto konkurzu zúčastnili, nebyli však úspěšní.
František Všetička
6;7;8