Tvorba studijních e-materiálů a autorské právo
Co zde najdete?
Cca 3 min čteníShrnutí (TL;DR)
- Pokud materiály nejsou vaše a jejich zpřístupněním vzniká autorům hmotná škoda, materiály byste ve svých kurzech (ani po ocitování) používat neměli.
- Podívejte se na doporučení níže.
Autorské právo a bezplatná výuková licence
Při tvorbě e-learningových materiálů uživatelé často narážejí na problém autorských práv. Tato problematika je velice komplexní a rozsáhlá, a tak dává smysl, že jako uživatelům bez právních základů nám dělá potíž určit, jak máme s cizími autorskými díly správně nakládat.
Autorovo dílo je nedotknutelné. Jen on sám má právo říct, jak se s jeho dílem má zacházet. Podle autorského zákona č. 121/2000 Sb. § 2 se autorské dílo definuje jako dílo literární, umělecké nebo vědecké, které je jedinečným výsledkem tvůrčí činnosti autora. Může mít podobu elektronickou nebo fyzickou a může být také trvalé či dočasné. Autorská práva se na dílo vztahují každopádně po celý autorův život i 70 let po jeho smrti a autorský zákon musejí dodržovat jak studující, tak vyučující.
Vyučující může využít bezplatné zákonné výukové licence, která povoluje používat ve výuce i jiná díla než svoje. Je ale důležité dodržovat zásady etiky a respektovat autorské právo ve všech oblastech – kupříkladu nestačí citovat pouze textové publikace. Musíme také kontrolovat licence a citovat i ilustrační obrázky, fotografie a další média.
Která autorská díla můžu do studijních materiálů zařadit?
Zounek s kolegy uvádějí, za jakých podmínek může vyučující studijní materiály obsahující autorské dílo či díla zpřístupnit (ZOUNEK et al., 2021: 138–140). Dílo či díla musejí spadat alespoň pod jednu z následujících kategorií:
- vlastní autorská díla,
- díla zařazená pod otevřenou licenci (např. Creative Commons),
- díla, s jejichž zveřejnění autor, respektive držitel majetkového práva souhlasil,
- dílo studujících, které vytvořili v rámci plnění studijních povinností,
- zaměstnanecké dílo, které vzniklo v rámci Masarykovy univerzity (např. materiály kolegy),
- odkaz na zveřejněné autorské dílo, s jehož uveřejněním autor souhlasil,
- plně ocitované ilustrační části autorských děl, které jsou v rozsahu nezbytném pro sledovaný účel výuky.
A jak můžu autorská díla v rámci výukové licence použít?
Nejjednodušší formou poskytnutí je odkazovat na autorská díla zveřejněná jinde na internetu. I v tomto případě je ale nutné ověřit, že autor se zveřejněním souhlasí (tedy neobstojí, pokud by materiály byly nasdíleny např. z ww.ulož.to či jiné podobné webové úložny).
Autorský zákon navíc umožňuje využít bezplatné zákonné výukové licence pouze v případě, že se dodrží obecné podmínky. Splnění podmínek se ověřuje pomocí tzv. třístupňového testu, který upravuje § 29 autorského zákona. Podmínky dané třístupňovým testem jsou:
- zákonné licence (včetně bezplatné zákonné výukové licence) lze uplatnit pouze ve zvláštních případech stanovených zákonem,
- užití nesmí být v rozporu s běžným způsobem užití díla a
- nesmí být nepřiměřeně dotčeny oprávněné zájmy autora (Boháček 2022, 164).
Třístupňový test využijeme ve chvíli, kdy aplikujeme nějakou výjimku či omezení ze zákona (jako výjimka z autorského zákona se definuje právě i bezplatná výuková licence) a chceme použít cizí autorská díla. Cílem testu je chránit autory díla především.
I když tedy splníme všechny konkrétní podmínky pro výukovou výjimku, ještě se musíme ujistit, že daný materiál obstojí i v obecných podmínkách předložených třístupňovým testem.
Zdroje
-
BOHÁČEK (2022). Comments on Copyright Aspects of Use of Copyright Works in Digital Teaching. Acta Informatica Pragensia [online]. 2022, 11(2), 152–178 [cit. 2022-10-02]. ISSN 18054951. Dostupné z: doi:10.18267/j.aip.178
-
Centrum pro podporu e-learningu ÚK UK. Metodika a možnosti hodnocení e-learningu na Univerzitě Karlově. Univerzita Karlova. Centrum pro podporu e-learningu [online]. Praha, 2019 [cit. 2022-10-01]. Dostupné z: https://dl.cuni.cz/metodika/
-
MANĚNA at al. (2015). Moderně s Moodlem. Jak využít e-learning ve svůj prospěch? Vyd. 1. Praha: CZ.NIC.
-
ZOUNEK at al. (2021). E-learning: učení (se) s digitálními technologiemi. Vyd. 2., aktualizované. Praha: Wolters Kluwer ČR.
Kam dál?
Shrnutí článku a doporučení
- Zveřejňujte primárně vlastní materiály.
- Odkazujte na ostatní weby, pokud mají povolení od autora dílo zveřejnit.
- Hledejte materiály, které jsou dostupné pod některou volnou licencí.
- Ptejte se autora, jestli můžete daný materiál použít.
- Podělte se o svoje studijní materiály s kolegy a využívejte těchto materiálů navzájem.
- Pečlivě citujte, a to i obrázky a další mediální soubory.
Jednoduchá poučka zní tak, že pokud nejsou materiály vaše a zpřístupněním materiálů vzniká autorům hmotná škoda, materiály byste ve vlastních kurzech (ani po ocitování) používat neměli.