Začínáte učit na FF MU a zvažujete...
zda a jak do své výuky zapojit technologie?
Tato stránka vám pomůže zorientovat se v možnostech, které se vám na FF MU nabízejí, a rozhodnout, co se vám hodí.
Jaké máte cíle?
Promyslete, čeho chcete zapojením technologií ve svém předmětu či předmětech dosáhnout.
- Chcete si usnadnit sdílení studijních materiálů?
- Nebo předejít rutinnímu opravování testů?
- Nemůžete být fyzicky přítomni na fakultě, ale potřebujete odučit hodinu?
- Nebo chcete technologiemi podpořit a posílit komunikaci studujících?
Během kontaktní výuky
Při kontaktní výuce v učebně můžete využívat řadu aplikací, které se hodí např. k získání rychlé zpětné vazby od studujících, rozproudění diskuze nebo jako zpestření, kterým oživíte pozornost studujících.
S aplikacemi mohou studenti pracovat na vlastních mobilních telefonech či tabletech. Stejně tak ale máte možnost půjčit si do hodiny několik tabletů z Kanceláře e-learningu CIT FF MU.
Jako doplněk a rozšíření kontaktní výuky
V rámci tzv. blended learningu se do online prostředí přesunuje část výukových aktivit, zatímco zbytek aktivit probíhá dále tradičně jako součást kontaktní výuky. V online podobě můžete realizovat ty části výuky, při nichž není nutná přítomnost vyučujících (čtení studijních materiálů, vyplňování průběžných testů apod.). V kontaktních lekcích tak získáte více času pro aktivity, které vyžadují vaši interakci se studujícími (např. diskuze).
Pro smíšenou výuku doporučujeme e-kurzy v ELFu nebo interaktivní osnovy v IS MU, popř. třídy v aplikaci Microsoft Teams.
Při výuce vedené kompletně online
Výuku můžete i zcela přesunout do online prostředí. Na FF MU funguje několik předmětů, které probíhají výhradně na dálku a v různé míře pracují se seberegulovaným učením, kdy studující sami zadaných instrukcí procházejí obsahem kurzu. Podobně jako u smíšené výuky doporučujeme pro tyto účely zejména e-kurzy v ELFu nebo interaktivní osnovy v IS MU.
Při hybridní výuce
V rámci tzv. hybridní výuky můžete do běžné kontaktní hodiny zapojit i účastníky, kteří se připojují na dálku online. Běžným řešením je videokonferenční událost, kterou vyučující spustí ve třídě a do které se distanční účastníci připojí.
Při hybridní výuce doporučujeme využívat především videokonferenční aplikaci Microsoft Teams v kombinaci s technickým vybavením učeben. Pro lepší zapojení všech účastníků pak využívejte aplikace a postupy doporučované pro kontaktní výuku výše.
Jak k systémům používaným na FF MU získám přístup?
Pokud vyučujete na FF MU, máte již k univerzitním či fakultním prostředím jako ELF, IS MU nebo Microsoft Teams přístup. Stačí přejít na stránku dané služby a přihlásit se.
Pro přihlášení do většiny služeb využijete svoje univerzitní číslo (UČO) a primární heslo. Výjimku představují:
- aplikace ze sady Office 365 (MS Teams, Outlook ad.), u kterých je potřeba do přihlašovacího formuláře zadat uživatelské jméno ve tvaru UČO@muni.cz,
- knihovna médií Medial, do které se přihlásíte pomocí svého UČO a sekundárního hesla.
Kde najdu další informace?
Tento web je základním zdrojem informací o možnostech zapojení technologií do výuky na FF MU. Běžně ale budete narážet i na další zdroje.
Katalog služeb IT MUNI
Specifičtější informace ke konkrétním službám a nástrojům najdete v katalogu služeb IT MUNI. Katalog soustřeďuje na jednom místě celouniverzitní informace o službách souvisejících s informačními technologiemi. I z tohoto webu na něj proto často odkazujeme.
Vedle obecného popisu bude narážet i na podrobné návody pro jednotlivé služby. Ty zpravidla udržují a zveřejňují správci dané služby, nacházet se proto můžou na různých místech. Odkazy na návody ale vždy najdete buď na tomto webu, nebo v popisu služby v katalogu služeb IT MUNI.
A kam se mám obracet, potřebuju-li se poradit?
Pomoc se zapojováním technologií do výuky poskytuje na FF MU primárně Kancelář e-learningu při Centru informačních technologií FF MU. S interaktivními osnovami a dalšími výukovými aplikacemi v rámci IS MU vám pak poradí tým e-techniků. Podrobnější informace a kontakty najdete zde.