Technologie
Chcete se naučit s digitálními technologiemi?
-
Nově v nabídce
Evaluace akcí pořádaných v knihovnách i jinde
Jak hodnotit akce, které pořádáte ve vaší organizaci? V tomto kurzu vás zkušené lektorky provedou metodami evaluace, abyste mohli nejen zjistit, jak úspěšné jsou vaše akce, ale i lépe pochopit, co přinášejí vašim návštěvníkům. Naučíte se pracovat s celou škálou hodnoticích metod, abyste dokázali vyhodnotit různé aspekty akcí. V praktických cvičeních budete mít možnost naplánovat a zrealizovat vlastní evaluaci, díky které se naučíte lépe strukturovat svůj plán a analyzovat výsledky.
-
Kulturní a kreativní odvětví: Otevřená dílna v knihovně jako místo podpory kreativity, digitálních kompetencí a komunity
Provozujete, budujete anebo plánujete založit otevřenou dílnu? Ať už se věnujete otevřeným dílnám z jakékoliv perspektivy, tento kurz vám pomůže dívat se na ně komplexně a smysluplně rozvíjet aktivity v nich probíhající. Podíváme se, na jakých základech otevřené dílny budujeme i kam s nimi plánujeme dojít. Představíme si modely fungování a provozu, příklady dobré praxe i metody, které nám pomohou vyvíjet udržitelné služby podle potřeb jejich uživatelů. Povíme si také, jak aktivity otevřených dílen reflektovat, testovat a vyhodnocovat, a to vše s dávkou hravosti, tvořivosti a s chutí experimentovat.
Realizace kurzu byla podpořena z Národního plánu obnovy v rámci projektu MUNI 3.2.1, reg. číslo NPO_MUNI_MSMT-16606/2022.
-
Kvalitativní výzkum pro design služeb
V kurzu se krok za krokem seznámíte s celým procesem kvalitativního výzkumu – od přípravy zadání, přes výběr správných metod, sběr a analýzu dat až po prezentaci zjištění. Připravte se na praktické úkoly a týmovou spolupráci, díky kterým si osvojíte nejen teorii, ale i praxi.
-
Moderování designových workshopů a základy facilitace
Kurz je zaměřený na rozvoj facilitačních dovedností. Účastníci a účastnice se během 13 týdnů naučí efektivně vést workshopy, týmové diskuze a skupinové procesy. Kurz kombinuje online setkání se samostudiem v e-learningovém prostředí.
-
Service Design: zákaznické zážitky, které překročí očekávání zákazníků
Zjistěte, jak vytvořit nezapomenutelné a působivé zážitky, které zvýší loajalitu zákazníků a prohloubí jejich vztah ke značce. Získáte praktické dovednosti pro navrhování bezproblémových služeb zaměřených na zákazníka pomocí nástrojů, jako jsou service blue prints a journey mapping, a naučíte se inovativní techniky řešení problémů v oblasti služeb. Díky kombinaci teorie a praktického aplikování se naučíte, jak aktivně vytvářet zákaznické zkušenosti, které nejen splní, ale i předčí očekávání a zajistí dlouhodobou spokojenost zákazníků.
-
Trendy v informačním vzdělávání: výzkum jako zdroj inovací
Jakou zprávu nám dávají výsledky aktuálních výzkumů gramotností? Rozumíme díky nim lépe potřebám žáků a studentů? Jsou výsledky výzvou k inovaci pojetí a obsahu informačního vzdělávání? Jaké konkrétní inspirace pro učící knihovnice a knihovníky výzkumná šetření přinášejí? Kurz vám nabídne odpovědi na tyto otázky, příklady dobré praxe i příležitost vyzkoušet si, jak inovaci v zrcadle výzkumu provést.
-
Učící knihovník – aktér propojování formálního a neformálního vzdělávání
Jak připravit po všech stránkách skvělou vzdělávací akci v knihovně? Nahlédněte do několika témat a oblastí, které souvisí s pozicí a praxí učícího knihovníka: Jak pracovat s heterogenní studijní skupinou, jak využít aktuální didaktické přístupy i informační, čtenářskou a mediální gramostnost jako výuková témata.
-
Na tyto kurzy se nyní nelze hlásit
Práce s daty: Jak porozumět světu dat a být strůjcem pokroku
Základní dovednosti v práci s daty oceníte jak v osobním, tak v pracovním životě. Společně se naučíme data správně vyhledávat, sbírat, analyzovat, objevovat v nich zajímavé trendy, proměňovat je na informace a informace v cenné znalosti. V neposlední řadě se zaměříme i na efektivní a smysluplné vizualizace dat a grafy. Prakticky pojatý kurz pro začátečníky se zaměří nejen na užitečné dovednosti s nástroji a programy, ale i na odhalování záludností světa dat: když pochopíme, jak data kolem nás fungují, získáme účinnou imunitu proti datovým a vizualizačním manipulacím.
Realizace kurzu byla podpořena z Národního plánu obnovy v rámci projektu MUNI 3.2.1, reg. číslo NPO_MUNI_MSMT-16606/2022.
-
Digitální kurátorství: Jak uchovávat digitální data paměťových institucí pro budoucí generace
Kurz nabízí úvod do problematiky kurátorského přístupu k dlouhodobé ochraně digitálních informací. Představí účastníkům postupy digitálního a datového kurátorství včetně způsobů uchovávání a zvyšování hodnoty dat, jejich správy a sdílení, a použití nástrojů a standardů v praxi. Účastníci se naučí, jak chránit digitální kulturní dědictví před ztrátou a zničením a jak vyvinout strategie pro jeho efektivní a dlouhodobou ochranu. Během kurzu se účastníci budou formou e-learningových modulů seznamovat s teorií a souvislostmi a nabyté znalosti si budou ověřovat při plnění dílčích úkolů. Součástí kurzu bude živý workshop, během kterého bude možné si vyzkoušet některé z nástrojů používaných digitálními kurátory.
Realizace kurzu byla podpořena z Národního plánu obnovy v rámci projektu MUNI 3.2.1, reg. číslo NPO_MUNI_MSMT-16606/2022.
-
Design Thinking: Jak nabízet žádoucí a úspěšné služby nebo řešit komplexní problémy
Vytváříte produkty, navrhujete služby, vedete týmy a chcete v tom být lepší? Kurz Design Thinking vám umožní posunout vaše projekty na novou úroveň. Design Thinking, tedy designové myšlení, učí přemýšlet mimo běžné struktury a hledat inovativní řešení. Jednotlivé kapitoly kurzu vás postupně seznámí s principy a s procesem navrhování služeb, s jeho fázemi procesu a s praktickými ověřenými metodami, které vám usnadní práci. Prozradíme vám tipy a triky i zkušenosti jiných. Setkáte se také s úkoly, u kterých si budete muset vyhrnout rukávy a něco si vyzkoušet. Naučíte se navrhovat služby a produkty tak, aby lidem byly opravdu užitečné.
Realizace kurzu byla podpořena z Národního plánu obnovy v rámci projektu MUNI 3.2.1, reg. číslo NPO_MUNI_MSMT-16606/2022.
-
DigCompEdu: Jak smyslupně rozvíjet digitální kompetence učitele i žáků
Jak zapojit digitální technologie do výuky? Jak rozvíjet své žáky i sebe? A jak navrhnout tu úplně nejlepší hodinu plnou digi technologií na světě? Kurz vás provede kompetenčním modelem DigCompEdu krok za krokem - tak, abyste mu porozuměli a měli šanci si osvojit jeho jednotlivé části. Naučíme vás efektivně využívat konkrétní technologie, koncepty a nástroje. Ukážeme vám, jak se zorientovat v možnostech technologizace výuky. A pomůžeme vám vše implementovat do vaší praxe.
Realizace kurzu byla podpořena z Národního plánu obnovy v rámci projektu MUNI 3.2.1, reg. číslo NPO_MUNI_MSMT-16606/2022.
Nechcete nic promeškat?
Napište nám svůj e-mail a my vás budeme informovat o aktuální nabídce.
Financováno z projektu MUNI 3.2.1, reg. číslo NPO_MUNI_MSMT-16606/2022, realizovaného v rámci Národního plánu obnovy pro oblast vysokých škol pro roky 2022–2024.