Čeká nás čtecí týden. Jak ho využít?

Přečtěte si doporučenou studijní literaturu, začněte pracovat na semestrálním projektu nebo navštivte inspirativní přednášky přímo na fakultě. Čtecí týden neboli reading week, který začíná už 15. dubna, můžete využít nejen k dohánění školních povinností ale také k rozšíření vlastního rozhledu.

2. 4. 2024

1. Přečtěte si zadanou literaturu

Součástí závěrečných zkoušek jsou obvykle také otázky vycházející ze zadané literatury. A přestože to na první pohled nemusí tak vypadat, její četba vám zřejmě zabere víc než jeden předzkouškový večer. Určitě se proto vyplatí začít s ní ještě v průběhu semestru – čtecí týden je ideální příležitostí.

TIP: Pokud je kniha v Ústřední knihovně FF MU beznadějně vypůjčená, podívejte se, jestli ji nenajdete naskenovanou v tzv. e-prezenčce. Alespoň jeden svazek nejžádanějších titulů bývá také obvykle k dispozici k prezenčnímu studiu.

2. Začněte pracovat na semestrálních úkolech

Úspěšné splnění semestrálních úkolů může být podmínkou připuštění k závěrečné zkoušce. Určitě byste je proto neměli podceňovat. Využijte volnější týden k důkladné rešerši a přípravě alespoň základní struktury dalšího postupu. A kdo ví, třeba se vám nakonec podaří úkol či projekt vypracovat celý.

TIP: Pokud jde o skupinový projekt, bude se vám hodit týmová studovna. S její rezervací ale neváhejte, jejich počet je omezený a zpravidla o ně bývá velký zájem.

3. Projděte si probrané učivo

Ponořte se do intenzivního studia všeho, co jste v zapsaných kurzech dosud stihli probrat. Nejenom že si látku osvěžíte, ale seznámit se můžete také s dalšími detaily či souvislostmi. Pokud narazíte na nějaké nejasnosti, nezapomeňte si je poznamenat. Jakmile se v následujícím týdnu opět potkáte se svým vyučujícím, můžete se ho na vše rovnou zeptat. Určitě vám rád odpoví.

TIP: Pokud zjistíte, že postrádáte zápisky z nějaké hodiny, můžete se obrátit na své starší spolužáky. Spojíte se s nimi např. ve facebookové skupině.

4. Navštivte zajímavou přednášku

Objevte zajímavá témata a oblasti, která třeba dosud stála spíše stranou vaší pozornosti. Řadu možností nabídne přímo filozofická fakulta – navštívit můžete autorské čtení Petry Klabouchové, přednášku odborníků o duševním zdraví či debatu absolventů o jejich kariérní cestě a zkušenostech z praxe. Vynechat byste neměli ani výstavy, které najdete hned v několika fakultních budovách:

TIP: Navštívit také můžete některé přednášky z programu Týdne učitelství. Letošní nabídka je obzvlášť pestrá.

Čtecí týden je pevnou součástí semestru od roku 2023. V podzimním semestru 2024 se bude konat v týdnu od 18. listopadu a bude spojen s Týdnem humanitních věd.