Jak zvládnout prvák? Studentům radí nadační fond

Každoročně pořádají reprezentační ples, lampiónový průvod spojený s oslavami 17. listopadu nebo vybírají krále a královnu Masarykovy univerzity na Brněnském Majálesu. Spolek Nadační fond studentů Filozofické fakulty Masarykovy univerzity, přezdívaný také třeba jako soví společenství, působí na fakultě už přes dvacet let.

9. 9. 2022 Markéta Stulírová Uchazeči

Aktuálně se nadační fond podílí na organizaci Prvákovin. „Je to akce, která má pomoci všem novým studentům vyznat se na fakultě i univerzitě, v ISu nebo v knihovně. Hlavně od nás prváci dostávají praktické tipy, i ohledně toho, jak zvládnout celé studium. Poznávají se mezi sebou, což je na začátku potřeba,“ vysvětlila Kateřina Holíková, která ve spolku působí od roku 2017. Nadační fond letos pro prváky mimo jiné organizuje procházku po Brně.

Další velkou akcí je multižánrový festival SemestrStart. Letos začíná 21. září v areálu FF MU (Arna Nováka 1) a potrvá od 14:00 do 20:00 hodin. „Chceme studentům ukázat, že vysokoškolský život není jen o studiu. Spolky studentům tradičně představují, co je jejich náplní a na co se zaměřují. Součástí festivalu je také třeba vystoupení studentských kapel či divadel. Neformálně je možné potkat se také s vyučujícími,“ přiblížila vedoucí spolku Kateřina Merčáková. Dodala, že obdobou této akce je květnové ukončení semestru, takzvaný SemestrEnd.

Spolek tradičně organizuje multižánrový festival SemestrStart, kterého se mimo jiné účastní fakultní spolky, studentské kapely či divadla. Foto: archiv Nadačního fondu studentů FF MU

Vznik nadačního fondu je spojen s rokem 2001, navázal tehdy na své předchůdce. „Jde hlavně o Studentský klub Filozofické fakulty, který vznikl na konci roku 1989,“ upřesnila Holíková. Spolek má ve znaku sovu s brýlemi a aktuálně v něm působí okolo dvaceti členů. Většina je z filozofické fakulty. „Každý si členství může přizpůsobit svým časovým možnostem a zájmu. Může být například hlavním koordinátorem akce, může pomoci s obepisováním sponzorů nebo spolků, s přípravou výzdoby anebo správou sociálních sítí,“ dodala Holíková.

Podle předsedkyně Merčákové je stěžejním cílem nadačního fondu podporovat spolkové aktivity a projekty. „Každý semestr studentům filozofické fakulty přispíváme na organizaci zajímavých akcí. Zájemci musí splnit určité podmínky, které již brzy zveřejníme na našich sociálních sítích,“ vysvětlila.

„Účastníci lampionového průvodu prochází zastávky v Brně spojené se 17. listopadem.“

Kateřina Holíková
členka Nadačního fondu studentů FF MU

A jaké akce a události spolku patří mezi nejvýznamnější? Je to Reprezentační ples Filozofické fakulty, který nyní připadá na 15. března 2023. Dále je to Lampionový průvod pořádaný 17. listopadu, ten je součástí akce Brněnský sedmnáctý. „První průvod jsme organizovali v roce 2004. Procházíme zastávky v Brně spojené s událostmi 17. listopadu a obdobím v letech 1939 až 1989. Každé zastavení doplňuje komentář spolku Masarykovi historici, s nimiž na akci spolupracujeme,“ upřesnila Holíková, kterou organizace průvodu zaujala natolik, že tématu 17. listopadu věnovala také svou diplomovou práci.

Významnou akcí jarního semestru je pak Brněnský Majáles. „Náš spolek má na starosti MUNI zónu. Vybírá se král a královna, kteří následně reprezentují Masarykovu univerzitu. Aktu předchází společné akce i s královskými páry z jiných univerzit, třeba stavění májky na náměstí Svobody nebo studentské odpadkobraní,“ poznamenala Holíková. Koordinaci Majálesu za filozofickou fakultu má nadační fond na starosti od roku 2019.

Nadační fond také každoročně pořádá lampionový průvod, kterým si připomíná události 17. listopadu 1939 a 1989. Foto: archiv Nadačního fondu studentů FF MU

Novou zkušenost přinesla spolku covidová pauza. Studenti se nemohli potkávat a vládní nařízení znemožnila třeba pořádání univerzitního plesu. „Pouhý den před akcí byl zrušen Reprezentační ples filozofické fakulty, to pro nás byla velká rána. Následovalo zrušení výuky a najednou jsme se nemohli ani potkávat. Trvalo nám, než jsme se zvládli přenést do online prostředí,“ vzpomíná Holíková.

Členové spolku se potkávají na filozofické fakultě v suterénu budovy J, kde je takzvané soví hnízdo nadačního fondu. „Zázemí využíváme hlavně ke společným schůzím. Od minulého roku využíváme i prostor nové spolkovny Masarykovy univerzity,“ dodala Merčáková.