Online výuka na FF MU
Návody
Jak v ELFu vytvořit nový test
Podrobnou nápovědu k testům v ELFu najdete v uživatelské dokumentaci prostředí. Pokud však s testy začínáte a nechcete se seznamovat se všemi jejich možnostmi, můžete postupovat podle tohoto stručnějšího návodu, který pokrývá nejběžnější a nejzásadnější nastavení. Dozvíte se v něm, jak vytvořit závěrečný test nastavený tak, aby znesnadňoval podvádění.
Testové úlohy lze v ELFu organizovat pomocí kategorií. Jak kategorie úloh vytvářet a spravovat, se dozvíte v tomto návodu.
Jestliže zatím kurz v ELFu nemáte, můžete zažádat o jeho založení.
Vytvořte testové úlohy
Testové úlohy doporučujeme vytvářet v bance úloh a až poté je přidávat do jednotlivých testů. Jednu úlohu tak bude moci využít ve více testech, v bance úloh můžete navíc úlohy lépe a přehledněji organizovat.
1
V levém bloku Správa kurzu zvolte možnost Banka úloh.
Pokračujte kliknutím na tlačítko Vytvořit novou testovou úlohu.
2
Zvolte, který typ úlohy chcete vytvořit, a potvrďte tlačítkem Přidat.
V tomto návodu si ukážeme postup vytvoření úlohy s výběrem z možných odpovědí a krátké doplňovací úlohy. Postup vytváření dalších typů úloh je ale obdobný a podrobně jej najdete popsaný v uživatelské dokumentaci.
Do příslušným polí vyplňte název úlohy (slouží pouze pro vaši orientaci, studujícím se nezobrazuje) a text úlohy (zadání).
Položku Jedna nebo více odpovědí nastavte podle toho, zda mají studující vybrat pouze jednu správnou odpověď, nebo více odpovědí. Pokud zaškrtnete položku Zamíchat odpovědi, zobrazí se studujícím možné odpovědi vždy v náhodném pořadí.
Do formuláře v sekci Odpovědi vepište jednotlivé možnost. Pro každou možnou odpověď je třeba známka, tedy kolik procent z možných bodů studující při volbě dané odpovědi obdrží. V případě otázky s jednou správnou odpovědí nastavte pro správnou odpověď 100 %, u otázek vyžadujících zatržení více správných odpovědí musí součet známek všech správných odpovědí dávat dohromady 100 % (např. na obrázku vpravo je správně první a třetí odpověď).
Pozor: u otázek vyžadujících zatržení více správných nezapomeňte nastavit zápornou známku pro odpovědi nesprávné. V opačném případě by studující získali plný počet bodů i při zatržení všech nabízejících se odpovědí.
Pro běžnou doplňovací otázku vyplňte název úlohy a zadání obdobně jako v bodě 2a. Očekávané odpovědi do patřičných polí v sekci odpovědi a pro každou nastavte známku (více odpovědí může mít známku 100 %).
Pro účinné automatické vyhodnocení odpovědí vyplňte jako odpovědi různé varianty, které mohou studující zadat (např. pádové varianty apod.). Pomoci si můžete i zástupným znakem (*), který v odpovědi zastupuje jakýkoliv jiný znak či sérii znaků. Více informací o použití zástupného znaku najdete v uživatelské dokumentaci.
Přidejte do kurzu nový test
Množství nastavení, které je pro testy k dispozici, může na první pohled děsit. Pro běžné závěrečné a průběžné testy můžete ale většinu možností ponechat ve výchozím nastavení.
Pokud potřebujete nastavit test pro jednotlivé zkušební termíny, vytvořte nový test podle návodu na této stránce a poté nastavení upravte podle tohoto postupu.
3
Ve svém kurzu zapněte režim úprav a v požadované sekci klikněte na Přidat činnost nebo studijní materiál.
Z nabízejících se možností zvolte Test.
5
V sekci Časování zatrhněte políčka u položek Zpřístupnit test a Uzavřít test. Nastavte, od kdy do kdy budou moci studující test vyplňovat.
Dále zatrhněte políčku u položky Časový limit a nastavte, kolik času budou studující na vyplnění testu mít.
6
V sekci Známka nastavte potřebnou známku, kterou studující musejí obdržet, aby test zdárně absolvovali.
U položky Povolený počet pokusů nastavte, zda a kolikrát budou studující moci test opakovat.
TIP: Pokud chcete, aby studující měli více pokusů, ale nemohli další pokus zahájit okamžitě po skončení předchozího, rozklikněte rozšířená nastavení v sekci Další omezení pokusů a nastavte potřebné hodnoty u položek Prodleva mezi prvním a druhým pokusem a Prodleva mezi dalšími pokusy.
Přidejte do testu úlohy
V posledním kroku je třeba naplnit test úlohami, které jste si předem vytvořili v bance úloh. Můžete přidávat konkrétní úlohy nebo nechat ELF, aby do testu vybral úlohy náhodně – obě možnosti lze i flexibilně kombinovat. Náhodný výběr úloh znesnadňuje podvádění, může ale vést k tomu, že jednotlivé varianty testu nebudou obsahově a/nebo obtížnostně srovnatelné. Pro vytvoření náhodně generovaných, ale stále vyvážených testů proto doporučujeme:
- rozčlenit otázky v bance úloh do kategorií,
- v rámci kategorií případně vytvořit i podkategorie (tedy např. tematické kategorie obsahující podkategorie s otázkami různých typů nebo různých úrovní obtížnosti),
- nechat testy vybírat náhodné úlohy z těchto (pod)kategorií.
8
V sekci Správa kurzu zvolte možnost Upravit test.
Pro přidání úlohy do testu klikněte na položku Přidat.
9
10
Vepište do pole Nejvyšší známka maximální počet bodů, který mohou studující za test získat. Pokud chcete, aby se některá otázka na výsledném skóre podílela silněji, upravte u ní známku na vyšší hodnotu.
Nejvyšší známka za celý test se nemusí rovnat součtu známek za jednotlivé úlohy, ELF si sám na pozadí rozpočítává, jakou měrou se má která úloha na výsledné známce podílet.