Stanislav Gálik

„Psychologie je jedním z nejuniverzálnějších oborů.“

Tuzemská mutace časopisu Forbes ho zařadila mezi 30 pod 30, tedy mezi třicet významných osobností Česka, které ještě nedosáhly věku třiceti let. To bylo v roce 2015. Do té doby stihl založit úspěšné pánské zakázkové krejčovství a také jej prodat. Stál v čele projektu UNIFER, v němž dostávají nadaní studenti šanci pracovat po boku zkušených profesionálů na skutečných projektech. Od roku 2009 Stanislav Gálik přednáší na Masarykově univerzitě, kterou sám absolvoval.

Galik

Při pohledu na vaše pracovní aktivity by někteří čtenáři možná očekávali, že jste vystudoval obor s ekonomickým zaměřením. Máte však diplom z psychologie. Proč jste si vybral právě psychologii?
Protože ji považuji za jeden z nejuniverzálnějších oborů. Po jeho studiu může člověk dělat široké spektrum povolání, od klinického psychologa v nemocnici až po manažera v korporaci.

Jak potom studium ovlivnilo konkrétně vás? Uplatňujete získané znalosti ve své profesi?
Obrovským způsobem. Lépe jsem poznal sám sebe. Naučil jsem se naslouchat. Lépe rozumím druhým lidem. Já bych byl bez studia psychologie určitě někdo hodně jiný. Naučilo mě přemýšlet o vnitřním prožívání člověka, o jeho chování, o jeho touhách, přáních, myšlenkách… Tahle znalost je důležitá snad pro kariéru každého z nás. Já bych řekl, že není studium, které by vás lépe připravilo na práci s lidmi.

V posledních letech se stále více hovoří o nutnosti podpory technických oborů, kterou nechceme zpochybňovat, ale zastánci tohoto konceptu často zároveň mluví o zbytečnosti či předimenzovanosti humanitních a sociálních věd. Vaše kariéra však sama o sobě dokládá, že absolvent společenskovědního oboru se na trhu práce může uplatnit nezřídka i lépe než člověk s technickým vzděláním. Má tedy studium humanitního oboru v současnosti význam?
Jestli má význam? Je to přímo nutností! Technologický růst neskutečně předběhl růst kvality společnosti a růst individuálních kvalit. Výsledkem je, že máme špičkové technologie, ale lidé se pořád neumí domluvit. Dokážeme letět na Mars, ale jedna kultura střílí po druhé. Myslím, že nikdy nebylo důležitější studovat humanitní obory než teď.

Máte zkušenosti s jinými fakultami v České republice i v zahraničí. Čím je však podle vás specifická právě Filozofická fakulta Masarykovy univerzity?
Atmosférou a kvalitou pedagogů. Je radost zde studovat.

Oslovily vás některé předměty, které byste doporučil i dalším studentům?
Ano, několik. Já jsem si hodně užil Sociální psychologii, Psychologii organizace a práce a taky Neurovědy.

Na co z pětiletého studia vzpomínáte nejraději?
Na zahraniční pobyt. Jeden rok za oceánem byl nezapomenutelný zážitek na celý život. Pořád ho označuji za nejhezčí rok svého života.

Které slovo nejlépe vystihuje, jaký jste byl student?
Vytížený. Dělal jsem dvě vysoké školy najednou, do toho jsem pracoval. Ale užil jsem si to a start kariérního života byl pak lehký a snadný.

Studujte u nás

Další absolventi