Divadelní studia

Divadlo je umělecká forma, kterou můžeme nejbezprostředněji sdílet s ostatními, co to znamená být lidskou bytostí. (Thorton Wilder)

Přijímací řízení do navazujících magisterských programů - akad.rok 2019/2020 (zahájení: jaro 2020)
Termín podání přihlášky do půlnoci 30. 11. 2019

Představení studijního programu

Studium navazujícího magisterského programu divadelních studií prohlubuje znalosti získané na úrovni bakalářského studia. Důraz je kladen jak na prohlubování základních teatrologických disciplín (práce s archiváliemi, divadelní kritika, dramaturgická činnost, historiografické zkoumání), tak na vnímání divadla a bádání o něm v širších interdisciplinárních souvislostech (přesahy do psychologie, filosofie a sociologie umění, kognitivních studií). Studenti se zároveň seznámí s aktuálními badatelskými metodami a současnými trendy v souvisejících disciplinách. Zároveň je kladen důraz na samostatnou tvůrčí činnost v oblasti bádání, divadelní kritiky i divadelní praxe. Všechny tyto aktivity směřují ke komplexnímu myšlení o fenoménu divadla v aktuálních i historických souvislostech.

Typ studia magisterský navazující na bakalářský

Absolvent programu najde uplatnění především v kritické, historiografické a analytické činnosti v oblasti umění se zaměřením na divadla ve všech jeho podobách. Absolventi nacházejí uplatnění ve výzkumných a archívních institucích, divadlech, institucí zaměřených na ochranu a propagaci kulturního dědictví, v publicistice, rozhlase nebo televizi. Absolventi se uplatní v oblasti public relations ve veřejné i soukromé sféře, v oblasti administrace a řízení kultury a umění, administrace kulturních politik a kulturních průmyslů, tvůrčí dramaturgii, kulturní žurnalistiky, ediční činnosti.

Termín pro podání přihlášky: 1. srpna – 30. listopadu 2019

Komu je program určen: Program je určen absolventům bakalářského studia – bez omezení.

Předmět přijímací zkoušky: Přijímací zkouška do navazujícího magisterského studijního programu se skládá ze tří částí:

• písemný test, který prověří faktické znalosti z oboru/programu Teorie a dějiny divadla na úrovni dokončeného bakalářského studia;
  • písemná analýza krátké ukázky divadelní inscenace;
  • rozprava s uchazečem (v diskusi se prověří divácký rozhled a schopnost hovořit o divadelní zkušenosti, dále se diskutuje o předloženém magisterském projektu).

Jako podklad k diskusi uchazeči vypracují magisterský projekt (obsahuje pojmenování výzkumného problému, zhodnocení základní literatury a pracovní osnovu práce) a předloží seznam alespoň 10 divadelních inscenací, které zhlédli během posledního půl roku.

Projekt a seznam inscenací uchazeči dodají v tištěné formě osobně na Katedru divadelních studií (budova G, suterén, Gorkého 7, 602 00 Brno), nebo poštou (Katedra divadelních studií FF MU, Arna Nováka 1, 602 00 Brno) nejpozději týden před určeným datem ústního pohovoru.

Hranice úspěšnosti u přijímací zkoušky: 70 bodů (maximální počet bodů: 100). Znalostní test max. 10 bodů, analýza ukázky inscenace max. 40 bodů, rozprava nad projektem a shlédnutými inscenacemi max. 50 bodů.

Odkaz na Katedru divadelních studií.

Obecné informace k průběhu přijímacího řízení do navazujících magisterských programů na FF MU naleznete zde. Dokumenty k aktuálnímu přijímacímu řízení jsou vedeny v Materiálech pro uchazeče.

Možnosti studia a předměty

Jednooborové studium

Jedná se o studium, ve kterém má student předem definovaný seznam povinných předmětů, jež si doplní z nabídky povinně volitelných předmětů. Ve výběru předmětů má student větší volnost než například u jednooborového studia se specializací.

Sdružené studium

Sdružené studium umožňuje absolvovat stěžejní část studia (120 kreditů) v jednom studijním programu a doplňkovou (60 kreditů) v rámci jiného studijním programu. Student se zapisuje do studijního programu, ve kterém absolvuje hlavní studium; hlavní i vedlejší obor bude mít uveden na diplomu.

Absolvent magisterského studia může (po splnění podmínek přijetí) pokračovat v doktorském studiu.

Chcete vědět víc?

Podejte přihlášku

Termín podání přihlášky do půlnoci 30. 11. 2019

Váháte?
Máte otázku?

Nechte si poradit v diskusním fóru Masarykovy univerzity

Diskusní fórum MUNI

Nebo nám pošlete e-mail

doc. MgA. David Drozd, Ph.D.

Konzultant programu