Archivnictví

Podat přihlášku

Přijímací řízení do navazujících magisterských programů - akad.rok 2020/2021 (zahájení: podzim 2020)
Termín podání přihlášky do půlnoci 30. 4. 2020

Co se naučíte

Navazující magisterské studium archivnictví připravuje vysokoškolsky kvalifikované odborníky na specializované a řídící pozice v archivní praxi a spisové službě. Cílem studia je zevrubné poznání problematiky předarchivní péče a spisové služby, zpracování nejdůležitějších fondových skupin a zpřístupňování archivních pramenů pro badatelské účely (především formou vytváření metadat k digitalizovaným archiváliím). Studenti dále prohloubí své poznatky o archivní síti ČR i vybraných sousedních států a rozvinou své znalosti z novověké diplomatiky a paleografie, novověké správy a novějších dějin. Posílí své jazykové kompetence pro práci s archivním materiálem studiem historických gramatik. Naučí se propojovat nabyté poznatky, uplatňovat je v praxi a na základě vlastního studia pracovat s neznámým archivním materiálem a úspěšně řešit náročné archivní úkoly. Získají základní kompetence v oblasti řízení.

Praxe

Praxe není povinnou součástí studia. Je však možné si zvolit povinně volitelnou praxi v délce 3 týdnů ve vybrané paměťové instituci

Chcete vědět víc?

Absolventi navazujícího magisterského studia archivnictví budou připraveni na samostatnou odbornou práci a vykonávání složitějších činností ve všech typech archivů, ve spisovnách, administrativě, státní správě a samosprávě, případně v příslušných odděleních muzeí, galerií či knihoven. V těchto institucích též budou schopni obsazovat vedoucí posty na různých stupních řízení.

Termín pro podání přihlášky: 1. leden – 30. duben 2020.

Komu je program určen: Program je určen absolventům bakalářského studia – bez omezení.

Předmět přijímací zkoušky: Písemná zkouška z paleografie (transkripce textu), základů diplomatiky, archivnictví a dějin správy.

Prominutí přijímací zkoušky: Přijímací zkouška může být prominuta uchazečům, kteří složili s výborným (A), velmi dobrým (B) či dobrým (C) prospěchem bakalářskou zkoušku z oboru /programu Archivnictví na FF MU. O prominutí přijímací zkoušky žádají uchazeči prostřednictvím e-mailu na adrese prijimaci.rizeni@phil.muni.cz.

Odkaz na Ústav pomocných věd historických a archivnictví.

Obecné informace k průběhu přijímacího řízení do navazujících magisterských programů na FF MU naleznete zde. Dokumenty k aktuálnímu přijímacímu řízení jsou vedeny v Materiálech pro uchazeče.

Hranice úspěšnosti u přijímací zkoušky: 50 bodů (maximální počet bodů 100).

Bodové hranice a počty přijatých z minulých let

1. 1. – 30. 4. 2020

Termín pro podání přihlášek

Podat přihlášku

Možnosti studia

Jednooborové studium

Studium, ve kterém má student předem jasně definovaný seznam povinných předmětů. Ty si zpravidla doplní z široké nabídky povinně volitelných a volitelných předmětů. Vybranému vědnímu oboru se pak věnuje naplno.

Sdružené studium

V rámci sdruženého studia má uchazeč na magisterském stupni možnost věnovat hlavní část studia (80 kreditů) jednomu studijnímu programu, který si doplní dalším – tzv. vedlejším (40 kreditů). Student se zapisuje do studijního programu, ve kterém absolvuje hlavní studium, na vysokoškolském diplomu má potom programy uvedeny oba dva.

Kombinace s programy z Filozofické fakulty

Kombinace s programy z Ekonomicko-správní fakulty

Předměty

Jak může vypadat vaše studium:

Jednooborové studium

Sdružené studium

Navazující studium

Informace o studiu

Typ studia magisterský navazující na bakalářský
Forma prezenční ano
kombinovaná ne
Možnosti studia jednooborově ano
jednooborově se specializací ne
v kombinaci s jiným programem ano
Bodové hranice a počty přijatých z minulých let

Váháte?
Máte otázku?

Nechte si poradit v diskusním fóru Masarykovy univerzity

Diskusní fórum MUNI

Nebo nám pošlete e-mail

doc. PhDr. Dalibor Havel, Ph.D.

Konzultant programu