Ukrajinská studia

Poznejte libozvučný jazyk a bohatou kulturu Ukrajinců.

Přijímací řízení do bakalářských a magisterských studijních programů pro akademický rok 2020/2021
Termín podání přihlášky do půlnoci 29. 2. 2020

Představení studijního programu

Na ukrajinských studiích se především naučíte ukrajinský jazyk, který je považován za jeden z nejlibozvučnějších na světě. Dozvíte se o pohnuté historii Ukrajiny i o její neméně složité současné situaci. Velký důraz je kladen na velmi bohatou a zajímavou ukrajinskou literaturu, kterou u nás téměř nikdo nezná. Jsme malý program, a tak studium probíhá v komorní, téměř rodinné atmosféře. Učitelé mají dostatek prostoru se studentům věnovat.

Zajišťujeme studentské stáže, díky nimž se podíváte na Ukrajinu, ochutnáte místní kuchyni a poznáte se s mnoha srdečnými lidmi.

Je studium programu pro vás?

Odpovězte si na následující otázky:

• Chcete porozumět politickému konfliktu, který v současnosti na Ukrajině probíhá?
  • Chcete umět jazyk, který u nás téměř nikdo nezná?
  • Seznamujete se rádi s novými literárními díly a kulturou?

Pokud ano, podejte si přihlášku!

Typ studia bakalářský
Výsledky přijímacích řízení z minulých let zde

„Obor Ukrajinská studia jsem si vybrala hlavně kvůli super sestavě předmětů a možnostem uplatnění po vystudování. Baví mě celková vyváženost oboru. Perfektně se naučím jazyk, ale získávám i informace o historii, literatuře a kultuře Ukrajiny. Navíc máme povinně např. základy práva a marketing, kde se dozvídáme hodně
praktických informací do života. Všechno podtrhuje přátelská atmosféra. Tenhle obor chceš.“

Tereza Žáková Tereza Žáková
studentka programu

Praxe

V rámci studia můžete absolvovat praxi ve firmách obchodujících s Ukrajinou, v neziskových organizacích zabývajících se lidskými právy, v knižních nakladatelstvích a podobně, kde si můžete ověřit a prohloubit získané znalosti a dovednosti a kde se můžete seznámit se svým budoucím zaměstnavatelem.

Jako absolvent budete zvládat ukrajinský jazyk na výborné úrovni, budete se orientovat v politické i ekonomické situaci současné Ukrajiny, takže budete jako jedni z mála schopni ve sdělovacích prostředcích poučeně komentovat aktuální situaci na Ukrajině, budete znalci ukrajinské literatury, kultury, a dokonce i kuchyně.

Studium vás tak připraví na práci ve firmách obchodujících z Ukrajinou, v neziskových organizacích, v diplomacii, v cestovním ruchu či v knižních nakladatelstvích. Budete moci působit jako soudní tlumočníci a překladatelé administrativních dokumentů, beletrie i odborných textů. Můžete se zabývat ukrajinským jazykem, literaturou i kulturou také z vědeckého hlediska a působit na domácích i světových akademických pracovištích.

Test studijních předpokladů (TSP): ano, více zde

Oborová zkouška: ne

Možnost prominutí přijímací zkoušky: ano, na základě prospěchu ze čtyř profilových předmětů stanovených fakultou: český (slovenský) jazyk, dějepis a dvou dalších předmětů dle vlastního výběru uchazeče. Bližší informace viz zde.

Podrobné informace o přijímacím řízení na FF MU: https://www.phil.muni.cz/pro-uchazece/bakalarske-studium/prijimaci-rizeni

Obecné informace o přijímacím řízení: https://www.muni.cz/uchazeci/bakalarske-a-magisterske-studium

Filozofická fakulta MU nepřihlíží k výsledku státních maturit a k výsledkům národních srovnávacích zkoušek SCIO.

Kritéria hodnocení

Uchazeči budou seřazeni do pořadí k přijetí na základě výsledku TSP. Minimální percentil pro přijetí není stanovený

Doporučená literatura

Žádné informace nejsou k dispozici

Možnosti studia a předměty

Jednooborové studium

Studium, ve kterém má student předem jasně definovaný seznam povinných předmětů. Ty si zpravidla doplní z široké nabídky povinně volitelných a volitelných předmětů. Vybranému vědnímu oboru se pak věnuje naplno.

Sdružené studium

V rámci sdruženého studia má uchazeč možnost věnovat hlavní část studia (120 kreditů) jednomu studijnímu programu, který si doplní dalším – tzv. vedlejším (60 kreditů). Student se zapisuje do studijního programu, ve kterém absolvuje hlavní studium, na vysokoškolském diplomu má potom programy uvedeny oba dva.

Už teď přemýšlíte, jaké budete mít možnosti po absolvování bakalářského studia? Studijní program pokračuje v navazujícím magisterském studiu Slavistika se specializací Ukrajinská studia.

Chcete vědět víc?

Podejte přihlášku Jak na to?

Termín podání přihlášky do půlnoci 29. 2. 2020

Váháte?
Máte otázku?

Nechte si poradit v diskusním fóru Masarykovy univerzity