Italský jazyk a literatura

Ianua linguarum reserata

Přijímací řízení do bakalářských a magisterských studijních programů pro akademický rok 2020/2021
Termín podání přihlášky do půlnoci 29. 2. 2020

Představení studijního programu

Bakalářský studijní program Italský jazyk a literatura vám otevře cestu k získání základních znalostí a kompetencí v oblasti italštiny, italské lingvistiky a literatury, dějin a kultury Itálie. Po úspěšném ukončení studia budete schopni ústně i písemně komunikovat v italském jazyce, a to na úrovni C1. Budete mít přehled o fungování italštiny jako specifického románského jazyka, zorientujete se v dějinách italské literatury a dokážete číst a analyzovat literární díla v italském originále. Seznámíte se s politickými a kulturními dějinami Itálie a prozkoumáte její současné reálie.

Studium kultivuje jazykové znalosti a dovednosti, rozvíjí analytické schopnosti, samostatnost a tvořivost. Velký důraz klademe zvláště na získání praktických dovedností v oblasti komunikace, k čemuž přispívá také systematické zapojování několika rodilých mluvčích do výuky jazyka a reálií.

Je studium programu pro vás?

Odpovězte si na následující otázky:

• Máte zájem věnovat se intenzivnímu studiu italštiny?
  • Chcete porozumět historickému vývoji Itálie a vývoji italské literatury od středověku po současnost?
  • Toužíte získat povědomí o dění v současné Itálii, poznat její kulturní tradice a regionální zvláštnosti?
  • Chcete se zúčastnit studijního pobytu nebo pracovní stáže v Itálii a rádi byste našli uplatnění v oblastech, které vyžadují dobrou znalost italštiny a italského prostředí?

V tom případě je studijní program Italský jazyka a literatura pro vás tou správnou volbou. Tak neváhejte a podejte si přihlášku!

Typ studia bakalářský
Výsledky přijímacích řízení z minulých let zde

„Studium italštiny jsem si zvolila proto, že jsem k ní měla osobní vztah – vedle standardní angličtiny je na trhu práce každý další jazyk výhodou. Během studia na filozofické fakultě jsem se zlepšila v jazyce na úroveň plynulé komunikace a osvojila jsem si také odbornou italštinu. Kromě toho jsem se seznámila se spoustou zajímavých knih, o kterých bych jinak ani nevěděla. U vyučujících jsem ocenila osobní přístup a ve výuce téměř rodinnou atmosféru.“

Klára Opravilová
studentka programu

Praxe

Nejlepší praxí při studiu cizího jazyka je pobyt v zemi, kde se tímto jazykem hovoří. V našem případě máte příležitost absolvovat minimálně půlroční studijní pobyt na některé z italských univerzit jako je například Univerzita La Sapienza v Římě nebo Univerzita v Bologni a mnohé další. Vedle toho existuje také možnost zúčastnit se pracovní stáže v italských podnicích či institucích.

Po absolvování studijního programu Italský jazyk a literatura budete ovládat italštinu minimálně na úrovni C1 a budete disponovat bohatou škálou znalostí o Itálii, její kultuře, současnosti i minulosti. Získané znalosti, dovednosti a zkušenosti budete moci využít v oborech zaměřených na komunikaci a komunikační technologie, v oblasti překladatelství, v cestovním ruchu, při práci v kulturních institucích, ve státní správě, v soukromých firmách s italskou účastí či v organizacích, které reprezentují a propagují Českou nebo Slovenskou republiku v zahraničí.

„Po téměř šestiletém pobytu v Itálii jsem se rozhodla pro studium italštiny. Během bakalářského a magisterského studia jsem měla mimo jiné možnost navázat kontakt s řadou akademických či vědeckých pracovníků z různých zemí. To mne motivovalo k navazujícímu doktorskému studiu, které právě dokončuji. Aktivně se účastním různých českých i zahraničních konferencí,např. v Německu, Maďarsku nebo Slovinsku. Kromě výuky italského jazyka se věnuji také překladatelství a tlumočení.“

Andrea Jacková Andrea Jacková
absolventka oboru Italský jazyk a literatura

Test studijních předpokladů (TSP): ano, více zde

Oborová zkouška: ne

Další požadavky: ne

Možnost prominutí přijímací zkoušky: ano, více zde

Přijímací zkoušku lze prominout 1. pokud zájemce o studium předloží diplom/certifikát ne starší 3 let, dokládající jeho jazykovou úroveň v daném jazyce na stupni min. B1, 2. na základě prospěchu ze čtyř profilových předmětů stanovených fakultou: anglický jazyk, český(slovenský) jazyk, základě společenských věd - čtvrtý předmět volí z fakultní nabídky sám uchazeč.

Formulář pro prominutí přijímací zkoušky a další informace zde.

Podrobné informace o přijímacím řízení na FF MU: https://www.phil.muni.cz/pro-uchazece/bakalarske-studium/prijimaci-rizeni

Obecné informace o přijímacím řízení na MU: https://www.muni.cz/uchazeci/bakalarske-a-magisterske-studium

FF MU nepřihlíží k výsledku státních maturit a k výsledkům národních srovnávacích zkoušek SCIO.

Kritéria hodnocení

Uchazeči budou seřazeni do pořadí k přijetí na základě výsledku TSP. Minimální percentil pro přijetí není stanovený.

Doporučená literatura

Žádné informace nejsou k dispozici

Možnosti studia a předměty

Jednooborové studium

Studium, ve kterém má student předem jasně definovaný seznam povinných předmětů. Ty si zpravidla doplní z široké nabídky povinně volitelných a volitelných předmětů. Vybranému vědnímu oboru se pak věnuje naplno.

Sdružené studium

V rámci sdruženého studia má uchazeč možnost věnovat hlavní část studia (120 kreditů) jednomu studijnímu programu, který si doplní dalším – tzv. vedlejším (60 kreditů). Student se zapisuje do studijního programu, ve kterém absolvuje hlavní studium, na vysokoškolském diplomu má potom programy uvedeny oba dva.

Po úspěšném absolvování bakalářského studia si můžete své znalosti italského jazyka a literatury následně více prohloubit v příslušném navazujícím magisterském studijním programu.

Chcete vědět víc?

Podejte přihlášku Jak na to?

Termín podání přihlášky do půlnoci 29. 2. 2020

Váháte?
Máte otázku?

Nechte si poradit v diskusním fóru Masarykovy univerzity

Diskusní fórum MUNI

Nebo nám pošlete e-mail

Mgr. Zuzana Šebelová, Ph.D.

Konzultant programu