Portugalský jazyk a literatura

Ianua linguarum reserata

Přijímací řízení do bakalářských a magisterských studijních programů pro akademický rok 2020/2021
Termín podání přihlášky do půlnoci 29. 2. 2020

Představení studijního programu

Chcete se naučit portugalsky? Zajímáte se o portugalsky mluvící země? Na Masarykově univerzitě získáte všechny potřebné znalosti a praktické dovednosti, které vám otevřou bránu do pestrého, multikulturního lusofonního světa.

Porozumíte mluvené řeči i písemným textům v portugalštině, naučíte se portugalsky hovořit, psát, přemýšlet. Seznámíte se s kulturou, dějinami a literaturou Portugalska a Brazílie; na pomyslné cestě ve stopách slavných mořeplavců objevíte rovněž Angolu, Mosambik či Kapverdské ostrovy. Během studia se můžete zapojit do studentského týmu a vyzkoušet si organizaci kulturního festivalu Lusofest nebo v rámci projektu Erasmus+ vyjet na zahraniční studijní pobyt.

Je studium programu pro vás?

Odpovězte si na tyto otázky:

• Chcete se naučit portugalsky na úrovni C1?
  • Chcete poznat, jak portugalský jazyk funguje coby gramatický systém?
  • Zajímá vás kultura, dějiny, literatura a reálie portugalsky mluvících zemí?
  • Toužíte pochopit, co znamená portugalská „saudade“, kapverdská „morabeza“ či brazilské „sertão“?

Pokud ano, podejte si přihlášku!

Typ studia bakalářský
Výsledky přijímacích řízení z minulých let zde

Praxe není povinnou součástí studia.

Jako absolvent či absolventka budete ovládat portugalský jazyk, budete se dobře orientovat v dějinném a literárním vývoji portugalsky mluvících zemí. Dále také v metodách lingvistického či literárního výzkumu. Budete vyškoleni v jazykovědných disciplínách jako je fonetika nebo fonologie, morfologie i syntax. Studium vás tak připraví na práci v oborech, jež vyžadují dobré jazykové kompetence a vědomosti o kultuře portugalsky mluvících zemí. Zároveň se uplatníte v profesích, v nichž se požadují dobré vyjadřovací schopnosti a schopnost samostatného kritického myšlení. Budete moci pracovat v oblasti komunikace, kultury, publicistiky, státní správy, mezinárodních vztahů, služeb či cestovního ruchu.

Test studijních předpokladů (TSP): ano, více zde

Oborová zkouška: ne

Možnost prominutí přijímací zkoušky: ano, více zde

Přijímací zkoušku lze prominout 1. pokud zájemce o studium předloží diplom/certifikát ne starší 3 let, dokládající jeho jazykovou úroveň v daném jazyce na stupni min. B1, 2. na základě prospěchu z profilových předmětů stanovených fakultou: anglický jazyk, český(slovenský) jazyk, základy společenských věd a čtvrtého předmětu dle vlastního výběru uchazeče. Bližší informace viz více zde

Podrobné informace o přijímacím řízení na FF MU: https://www.phil.muni.cz/pro-uchazece/bakalarske-studium/prijimaci-rizeni

Obecné informace o přijímacím řízení: https://www.muni.cz/uchazeci/bakalarske-a-magisterske-studium

Filozofická fakulta MU nepřihlíží k výsledku státních maturit a k výsledkům národních srovnávacích zkoušek SCIO.

Kritéria hodnocení

Uchazeči budou seřazeni do pořadí k přijetí na základě výsledku TSP. Minimální percentil pro přijetí není stanovený.

Doporučená literatura

Žádné informace nejsou k dispozici

Možnosti studia a předměty

Jednooborové studium

Studium, ve kterém má student předem jasně definovaný seznam povinných předmětů. Ty si zpravidla doplní z široké nabídky povinně volitelných a volitelných předmětů. Vybranému vědnímu oboru se pak věnuje naplno.

Sdružené studium

V rámci sdruženého studia má uchazeč možnost věnovat hlavní část studia (120 kreditů) jednomu studijnímu programu, který si doplní dalším – tzv. vedlejším (60 kreditů). Student se zapisuje do studijního programu, ve kterém absolvuje hlavní studium, na vysokoškolském diplomu má potom programy uvedeny oba dva.

Po absolvování můžete zvolit navazující magisterské studium jiného humanitního studijního programu.

Chcete vědět víc?

Žádné informace nejsou k dispozici

Podejte přihlášku Jak na to?

Termín podání přihlášky do půlnoci 29. 2. 2020

Váháte?
Máte otázku?

Nechte si poradit v diskusním fóru Masarykovy univerzity

Diskusní fórum MUNI

Nebo nám pošlete e-mail

Mgr. Silvie Špánková, Ph.D.

Konzultant programu