Hudební věda

Bakalářské studium v prezenční nebo kombinované formě.

Program je možné studovat jednooborově nebo v kombinaci s jiným programem.

Podat přihlášku

Termín podání přihlášky do půlnoci 28. 2. 2025.

Co se naučíte

Chcete porozumět hudbě? Studium Hudební vědy na Masarykově univerzitě nabízí mnoho způsobů, jak ji blíže poznat. Program v sobě slučuje přístup historický i systematický. Vedle důkladného obeznámení s dějinami hudby od antiky po současnost se seznámíte s mnoha dalšími aspekty, jako je hudební analýza, estetika či organologie a další disciplíny.

Porozumíte historickým proměnám hudebního myšlení a vztahu hudby a společnosti, a to mimo jiné prostřednictvím vlastního archivního výzkumu. Díky práci s partiturou získáte také schopnost vhledu do hudebního díla, pochopíte například i zákonitosti filmové hudby. Seznámíte se s dějinami i stavbou hudebních nástrojů, a to pomocí studia historických vyobrazení i nástrojů samotných.

Hlavní výhodou studia je možnost výběru. Ke studiu hudební vědy si můžete zvolit další program dle vlastního uvážení, například kombinace s historickými nebo filologickými programy přináší důležitou synergii. Zároveň si do velké míry vyberete mezi hlubokým průnikem do problematiky nebo naopak důrazem na široký rozhled v oboru.

Kromě mnoha různých praxí se nabízí i možnost zahraničních studijních pobytů po celé Evropě. K programu patří i praktické předměty zahrnující sborový i sólový zpěv, hru na klavír a podobně. Hudební aktivity lze zúročit ve studentském symfonickém orchestru, mužském nebo komorním sboru.

Jako studenti programu můžete být aktivní také jako hudební publicisté, k získání potřebných zkušeností vám poslouží vlastní webový portál musicologica.cz. Ti nejschopnější mohou už během studia přispívat do renomovaných časopisů a webů. Můžete se také zapojit do organizace různých hudebních akcí, představení a festivalů, kde získáte nejen manažerské, ale například i dramaturgické zkušenosti.

Je studium programu pro vás?

Odpovězte si na následující otázky:

  • Zajímá vás hudba a její role v kultuře?
  • Nebojíte se zdánlivých překážek v podobě jiné hudby, odlišných typů hudebního zápisu nebo práce s archivními dokumenty?
  • Máte chuť nahlédnout pod povrch samotného hitu, odrhovačky nebo symfonie?
  • Chcete porozumět struktuře i sociálnímu kontextu skladby?
  • Zajímají vás důvody, proč se některá píseň stane ikonickou, a jiná ne?

 Odpověděli jste na většinu otázek kladně? Pak neváhejte a podejte si přihlášku do našeho programu.

„Obor hudební věda si vybrala, protože jsem se chtěla dozvědět více o principech hudby a studovat ji do hloubky. Během prvního ročníku jsem zjistila, že absolventi tohoto oboru mají mnohem víc možností uplatnění, než se může na první pohled zdát. Je tu důležitá vlastní iniciativa, profesoři jsou vstřícní a na ústavu panuje přímo rodinná atmosféra. Díky tomuto studiu jsem měla už v prvním ročníku možnost absolvovat velmi obohacující praxi v Národním divadle a také příležitost navštívit mnoho kulturních akcí za výhodné studentské ceny.“

Kristína Ščasná Kristína Ščasná
studentka hudební vědy

Praxe

Prostřednictvím odborných praxí se seznámíte i s aktuálním provozem mnoha hudebních institucí, jako je filharmonie, operní dům, ale i hudební klub. Připravíte se tak nejen k další dráze vědce, badatele, pracovníka muzea nebo knihovny, ale i k pracovnímu zapojení v aktuálním kulturním průmyslu.

Uplatnění absolventů

Jako absolvent bakalářského studia hudební vědy budete odborníkem vybaveným znalostmi v oblasti teorie a dějin hudby. Uplatnění najdete ve sféře základního a aplikovaného výzkumu, kam patří například akademická pracoviště, různé odborné archivy a muzea. Práci najdete i v managementu, hudebním průmyslu, v široké oblasti médií, hudebních nakladatelství a vydavatelství. Zapojit se můžete také v managementu koncertního provozu a v neposlední řadě ve sféře hudebního vzdělávání a publicistiky.

„Vždy jsem tíhl k vážné hudbě a historii, a tak se hudební věda – nabízející těsné sepětí obou – jevila jako vhodný studijní obor. Řekl bych, že to byly právě ty nejobávanější z předmětů (intonace, harmonie, dějiny středověku, renesance a baroka), které mě nadchly a díky kterým jsem oboru zůstal věrný. Největší zásluhu na tom mají samozřejmě vyučující, kteří se studenty v podstatě od samého počátku jednají jako s kolegy. A to potom člověk mnohem raději chodí do archivů, koncertních síní a především na přednášky samotné. Nedocenitelné je také napojení Ústavu hudební vědy na všemožné kulturní a společenské události, díky nimž se studenti mohou angažovat i mimo akademickou půdu.“

Lukáš Pavlica Lukáš Pavlica
absolvent programu

„Hudební vědu jsem si původně vybrala jako doplňující druhý obor k vytoužené obecné historii. Brzy jsem si ale uvědomila, že historie bez hudby je pro mě příliš suchopárná a nezáživná a také že se oba obory skvěle doplňují. Během studia jsem mimo jiné ocenila skutečnost, že zvládnuté řemeslo historika se při studiu hudebních dějin velmi hodí. Vyučující nás od začátku podporovali v našem směřování, odborných zájmech i hudebních aktivitách; my studenti jsme se všichni navzájem znali, od prváků až po doktorandy. Hudební věda se nakonec stala mým hlavním oborem, který mě živí a zároveň baví.“

Irena Veselá Irena Veselá
absolventka Hudební vědy a Teorie a praxe staré hudby

Podmínky přijetí

Kritérium pro přijetí ke studiu představují výsledky písemné oborové zkoušky. Uchazeči mohou být přijati také na základě dalších kritérií, viz Přijetí bez přijímací zkoušky. K výsledkům Národních srovnávacích zkoušek SCIO se na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity nepřihlíží.

E-přihlášky ke studiu podávejte od 1. 11. 2024 do 28. 2. 2025.
Oborové přijímací zkoušky se konají 22. - 27. 4. 2025.
Přesný termín konání zkoušky bude uveden v elektronické pozvánce ke zkoušce, která bude vložena do e-přihlášky. Papírové pozvánky fakulta uchazečům nezasílá. Uchazeči, kteří se ve sdruženém studiu hlásí do hlavního a vedlejšího plánu, musí splnit podmínky přijetí do obou těchto plánů.

Test studijních předpokladů (TSP)

Pro přijetí ke studiu tohoto programu není třeba skládat TSP.

Oborová zkouška

Tato zkouška ověřuje znalosti uchazečů v daném oboru. Má podobu písemného testu.

Základní popis zkoušky:
V testu budou prověřeny znalosti z hudební nauky, základů hudební teorie a základů českých a světových dějin hudby. Součástí testu budou také zvukové a notové ukázky za účelem identifikace stupnic, intervalů, kvintakordů a septakordů.

Přijetí bez přijímací zkoušky

Veškeré podklady pro prominutí přijímací zkoušky je třeba vložit v podobě autorizovaných konverzí (Co je autorizovaná konverze a kdo ji může provést? ) přímo do e-přihlášky do rubriky Žádost o prominutí přijímací zkoušky nejpozději do 28. 2. 2025.

Prominutí přijímací zkoušky je možné na základě splnění alespoň jednoho z následujících kritérií:
  1. potvrzení o účasti v SOČ, obor Teorie kultury, umění a umělecké tvorby - celostátní a krajská kola (status úspěšného řešitele)
  2. prospěchu ze čtyř profilových středoškolských předmětů stanovených fakultou:
  • český (slovenský) jazyk,
  • dějepis nebo: kulturní dějiny, dějiny hudby,
  • hudební výchova nebo: intonace, sluchová analýza, harmonie, kontrapunkt, hudební formy, předmět hra na hudební nástroj/ zpěv,
  • základy společenských věd/ občanská nauka.
O prominutí přijímací zkoušky na základě prospěchu mohou požádat uchazeči, kteří z každého ze čtyř profilových předmětů dosáhli průměrného prospěchu nejvýše do 1,5 (včetně). Celkový průměr ze všech předmětů se nebere v úvahu. Semináře z jednotlivých předmětů se nezohledňují.
Při výpočtu průměru se berou v úvahu známky z posledních čtyř ročníků takto: z posledního ročníku se započítává pololetní vysvědčení, z předcházejících tří ročníků vysvědčení závěrečná. Současně se požaduje, aby uchazeči studovali každý z vybraných profilových předmětů na střední škole v posledních čtyřech ročnících alespoň po dobu dvou let.
Středoškolský prospěch můžete doložit vložením autorizované konverze jednoho ze dvou následujících dokumentů:
  1. Potvrzení středoškolského prospěchu z e-přihlášky: vepište prospěch do tabulky v e-přihlášce, tabulku vytiskněte a nechte potvrdit střední školou ( Jak vytisknout a potvrdit prospěch z e-přihlášky: návod );
  2. Katalogový list: katalogový list musí obsahovat Vaše jméno, příjmení, datum narození nebo rodné číslo, razítko a podpis střední školy.
Pouze v případě, že jste maturovali před podáním přihlášky a nemůžete už získat výše zmíněné dokumenty, můžete do e-přihlášky vložit autorizované konverze všech středoškolských vysvědčení z posledních čtyř ročníků školy.

Kritéria hodnocení

  • Celkový počet bodů v oborové zkoušce: 100
  • Hranice pro prospěch v oborové zkoušce: 50
Za nesprávné odpovědi se body neodečítají.

Doporučená literatura

  • Luděk Zenkl: ABC hudební nauky. Praha: Supraphon, resp. Praha: Bärenreiter (vyšlo v mnoha vydáních).
  • Jan Kouba: ABC hudebních slohů: od raného středověku k W. A. Mozartovi. Praha: Supraphon, 1988
  • Ulrich Michels: Encyklopedický atlas hudby. Praha: Nakladatelství Lidové noviny, 2000


Bodové hranice a počty přijatých z minulých let

Možnosti studia

Jednooborové studium

Studium, ve kterém má student předem jasně definovaný seznam povinných předmětů. Ty si zpravidla doplní z široké nabídky povinně volitelných a volitelných předmětů. Vybranému vědnímu oboru se pak věnuje naplno.

Podat přihlášku

Sdružené studium

V rámci sdruženého studia má uchazeč možnost věnovat hlavní část studia (120 kreditů) jednomu studijnímu programu, který si doplní dalším – tzv. vedlejším (60 kreditů). Student se zapisuje do studijního programu, ve kterém absolvuje hlavní studium, na vysokoškolském diplomu má potom programy uvedeny oba dva. Výjimkou jsou programy směřující k profesi učitele, kde jsou oba předměty studia rovnocenné a závěrečnou práci je možné psát v rámci libovolné aprobace.

Kombinace s programy z Filozofické fakulty

Kombinace s programy z Ekonomicko-správní fakulty

Kombinace s programy z Fakulty informatiky

Kombinace s programy z Fakulty sociálních studií

Hudební věda jako vedlejší program

Kombinace s programy z Filozofické fakulty
Kombinace s programy z Ekonomicko-správní fakulty
Kombinace s programy z Fakulty informatiky
Kombinace s programy z Fakulty sociálních studií

Podat přihlášku

Předměty – příklad průchodu studiem

Jak může vypadat vaše studium:

Jednooborové studium

Sdružené studium

Hudební věda (hlavní), prezenční studium
+ Informační studia a knihovnictví (vedlejší) – Filozofická fakulta

Tučně – povinné předměty
Netučně – povinně volitelné předměty


Podrobné informace o předmětech studijního plánu Hudební věda
Podrobné informace o předmětech studijního plánu Informační studia a knihovnictví

Navazující studium

Informace o studiu

Zajišťuje Filozofická fakulta
Typ studia bakalářský
Forma prezenční ano
kombinovaná ano
distanční ne
Možnosti studia jednooborově ano
jednooborově se specializací ne
v kombinaci s jiným programem ano
Doba studia 3 roky
Vyučovací jazyk čeština
Bodové hranice a počty přijatých z minulých let

Váháte?
Máte otázku?

Nechte si poradit v diskusním fóru Masarykovy univerzity

Diskusní fórum MUNI

Nebo nám pošlete e-mail

Potřebujete zjistit něco o přijímacím řízení, TSP, termínech nebo máte jinou obecnou otázku?

Napište nám na prihlaska@muni.cz.

Zajímá vás obsah a podmínky studia programu Hudební věda? Zeptejte se přímo konzultanta programu:

doc. Mgr. Vladimír Maňas, Ph.D.

Konzultant programu

e‑mail:

Zvažujete studium na filozofické fakultě?

Napište nám svůj e-mail a my vás budeme newsletterem informovat o důležitých akcích a termínech.

Načítám...

Chcete se na něco zeptat? Kontaktujte nás!


telefon: 549 49 7231
e‑mail:

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.